SON DAKİKA
Hava Durumu

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman Bakan Bilgin'in EYT mesajlarını değerlendirdi

Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in EYT sorununa ilişkin açıklamalarını değerlendirdi.

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2022 20:47
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2022 20:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Sosyal Güvenlik Müşaviri Ali Duman Bakan Bilgin'in EYT mesajlarını değerlendirdi

EYT çalışması ile ilgili bugün kritik bir açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Hollanda, Almanya modellerinden bahsediliyor bu doğru değil. Şu an masamızda sadece bir tane EYT formülü var” dedi.

Bakan Bilgin'in önemli açıklamalarının ardından HaberTürk ekranlarına konuk olan sosyal güvenlik müşaviri Ali Duman katıldığı canlı yayında, Bakan Bilgin’in açıklamalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu

Ali Duman’ın konuyla ilgili açıklamaları şöyle:

"Sayın bakan tek çözüm demedi, tek formül dedi. 10 gün önce yaptığı açıklamada da bir Türk modelinden bahsetmişti. O zaman kesinlikle şunu söyleyebiliriz. Bugünkü açıklama tek çözümü göstermiyor. Masada bir formül var."

"Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda bir çalıştay var. Bu çalıştayda neler var? Biraz kulağımıza gelen duyumları söylediğimizde çok dar alanda bir çalışma yapılıyor. Birkaç alternatif üzerinde değil de tek alternatif üzerinde çalışma bekleniyor. Bu da yeni bir yaş ortaya çıkaracak nitelikte gibi duruyor."

"Tabii ki kanun taslığını görmeden duyumlarla bunları aktarabiliyoruz. Kadın ve erkek için yeni bir yaş çıkabilir. 55 bekliyorsa bir erkek 50’ye kadar emekli olma ihtimali doğabilir.  Kadın 52’yi bekliyorsa belki 48’e kadar emekli olma ihtimali doğabilir."

"Burada tek çözüm dediğimize yönelik bir çözüm gözükmüyor. Sayın bakanın açıklamalarından da bu anlaşılmıyor maalesef."

"4447 sayılı kanun 8 Eylül 1999 tarihinde çıktı. SSK’lılar için bir gün sonra yürürlüğe girdi. Onun için biz SSK çalışanları için diyoruz ki; 8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortaya girmiş olan, zorunlu hizmet süresini ve prim ödeme şartını yerine getirmiş olan, sadece yaşını bekleyen herkes EYT’lidir."

"Ama burada emekli sandığı ve bağkur için 8 Eylül değil bu tarih. 30 Eylül 1999 öncesi emekli sandığı ve bağkur için. Çünkü 4447 sayılı yasa SSK’lılar için ertesi gün, bağkur ve emekli sandığı için takip eden ay başı yürürlüğe girdi."

"Şunu söyleyen çok sayıda arkadaş var. Ben 20 Eylül 1999’da sigortaya girdim. Yani EYT’li olamayacak mıyım? Eğer ki Bağkur ve emekli sandığından emekli olacaksanız siz de EYT’lisiniz."

"Maaştan kesinti yapılma ihtimali elenmiş oldu. Ama yine bir formül var, yine bir model var. Tek de olsa çözüm bizim beklediğimiz gibi gelmeyecek. Yasanın yürürlükten kaldırılmasıyla bu işin kökten çözümü sağlanabilecekken yeni bir formül ile karşılaşacağız."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.