SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye mavi bayrak sayısında üçüncülüğü korudu

Türkiye’de 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

Haber Giriş Tarihi: 25.05.2023 07:27
Haber Güncellenme Tarihi: 25.05.2023 07:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Türkiye mavi bayrak sayısında üçüncülüğü korudu

Uluslararası Mavi Bayrak jürisi, 2023 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag’ta bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE tarafından açıklanan Mavi Bayrak sıralamasında Türkiye, plaj sayısı ile yine dünya üçüncüsü oldu. Sıralamanın ilk sırasında İspanya, ikinci sırasında Yunanistan yer alırken, üçüncü sırada yer alan Türkiye’yi İtalya ve Fransa takip etti. Bu yıl Türkiye’de 551 plaj, 23 marina, 14 turizm teknesi ve 10 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak.

MAVİ BAYRAK DÜNYADA 50 ÜLKEDE UYGULANIYOR
Türkiye’de Mavi Bayrak Programı, Avrupa Birliği’nin 1987 yılını 'Çevre Yılı' ilan etmesi ile başladı. Halk sağlığını koruma, çevre eğitimi ve bilinçlendirme hedefiyle başlatılan program, Türkiye’de 1993 yılında uygulamaya konuldu. Program çerçevesinde Mavi Bayraklı plajlar 33, marinalar 38, turizm tekneleri 51 ve bireysel yatlar 4 kriter ile 16 davranış kuralı içeriyor. Plajlarda sezon içerisinde 15 gün ara ile yüzme suyu analizlerinin yapılması, atık su arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli imkanları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazıları. Marinalar ve turizm tekneleri için kurumsal sosyal sorumluluk ve halkın katılımı ve eğitimi de ayrıca kriterler arasında yer alıyor. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 50 ülkede uygulanıyor.

Mavi Bayrak uygulamasında Antalya 231 plaj ve 5 marina, Muğla 110 plaj ve 7 marina, İzmir 63 plaj ve 4 marina, Balıkesir 46 plaj ve 1 marinayla öne çıkan iller arasında bulunuyor. 2023 verilerine göre ise ülkemizde 21 ilde Mavi Bayrak almaya hak kazanan plaj sayısı 551 ve marina sayısı 23 olarak açıklandı. Açıklanan bir diğer veriye göre ülkemizde toplam 14 turizm ve 10 tane de bireysel yat Mavi Bayrak almaya hak kazandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.