SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren: Rus pasaportlu Türk işçilerin askere alınma ihtimali var

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren: Rus pasaportlu Türk işçilerin askere alınma ihtimali var

Haber Giriş Tarihi: 29.09.2022 16:27
Haber Güncellenme Tarihi: 29.09.2022 16:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Eren: Rus pasaportlu Türk işçilerin askere alınma ihtimali var

Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Erdal Eren, Rusya'da ilan edilen "askeri kısmi seferberlik" nedeniyle Rusya pasaportlu Türk işçilerin askere alınma ihtimali olduğunu söyledi. Eren, Dışişleri Bakanlığı desteğiyle 'yanlış anlamaları' çözmeye çalıştıklarını ifade etti.

Eren, geçici bir seferberlik durumunda 22 milyar dolarlık iş hacmininin olduğu Rusya’da sektörel anlamda yaşanabilecek sıkıntıları değerlendirdi. Bloomberg HT yayınına katılan Eren "Türk işçileri açısından bir sorun yok. Rus vatandaşlığı ile ilişkisi olmayan çalışanlarımız açısından bir sorun yok. Sorun olma ihtimali de yok. Fakat bazı firmalarımızda, kendilerinde uzun süre çalışan Rus yöneticiler, Rus mühendisler var. Onların askere alınma süreci var. Dolayısıyla böyle bir eleman kaybı gibi bir süreç yaşayacağız" dedi.

"Yanlış anlamaları çözmeye çalışıyoruz"

Eren "Türk vatandaşlarımızın uzun süre Rusya’da çalışanların bir kısmı Ruslarla evlenmiş durumdalar. Orda aileleri oluşmuş durumda ve kendilerine Rus pasaportu da verilmiş. Bunlarla da ilgili bir sorun yaşanıyor. Onların da askere alınma ihtimali var gibi gözüküyor. Bununla ilgili Dışişleri Bakanlığımızın desteğiyle yanlış anlamaları çözmeye çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Eren, olası bir eleman kaybı halinde nasıl bir süreç yaşanacağına dair soruya, "Rusya’da iş yapan firmalarımız Türkiye’nin önde gelen önemli firmaları. Şu anda maalesef Rusya’da çalıştırılan insan sayısının yüzde 15’inden azı Türk. Bunlar da daha çok beyaz yaka dediğimiz yönetim seviyesindeki kişiler. Diğer çalışan işçilerimizin çoğunluğu Uzak Doğu’dan, Vietnam’dan, Filipinler’den, Bangladeş’den gelmiş çalışanlar ve Rus yerli çalışanlarıydı. Bu işçi seviyesindeki değişimde eğer askere alınan Rusların yerine Uzak Doğu’dan da Türkiye’den de eleman aktarmak mümkün" şeklinde cevap verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.