SON DAKİKA
Hava Durumu

Türkiye'nin 22'nci sakin şehri belli oldu

Antalya’nın batısında yer alan tarımın ve turizmin önemli merkezlerinden Finike, Uluslararası Cittaslow (Sakin Şehir) Türkiye Ağı'na dahil olan 22. ilçe oldu. Şehrin her alanda tanıtımı ve gelişimi için elini taşın altına koyan Antalya Büyükşehir Belediyesinin iş birliği ve yoğun lobi faaliyetleri sonucu elde edilen başarı, Antalya’da çevrenin korunması ve turizmin çeşitlenmesi anlamında pek çok artı sağlayacak.

Haber Giriş Tarihi: 18.04.2023 07:51
Haber Güncellenme Tarihi: 18.04.2023 07:51
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Türkiye'nin 22'nci sakin şehri belli oldu

14-15 Nisan tarihlerinde Polonya’nın Reszel şehrinde toplanan Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi, yaşamın kolay olduğu sakin şehirlerin ortak buluşma noktası olarak nitelendirilen Uluslararası Cittaslow Ağı’na Antalya’nın Finike ilçesini de dahil etti. Finike’nin “sakin şehir” olabilmek için üç yıldır sürdürdüğü çalışmalara destek olan Antalya Büyükşehir Belediyesi, 26-29 Ekim 2022 tarihlerinde Güney Kore’de düzenlenen 6. Dünya Cittaslow Forumu’na katılarak aday ilçe Finike ile ilgili sunum ve görüşmeler yapmıştı.

Finike’nin sakin şehir unvanı almasıyla Antalya Büyükşehir Belediyesinin bu konuda ilçelerle yürüttüğü iş birliği çalışması ve yoğun lobi faaliyetleri de olumlu sonuçlanmış oldu.


KRİTERLER YERİNE GETİRİLDİ
Polonya’nın Reszel şehrinde düzenlenen toplantıda, Uluslararası Cittaslow Komite Başkanı Mauro Migliorini, Finike Belediye Başkan Yardımcısı Sıdıka Gökyar Kızılca’ya Cittaslow bayrağı ve sertifikasını takdim etti. Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy da Finike heyetini yalnız bırakmadı. Uluslararası Cittaslow ağına dahil olabilmek için pek çok kriteri yerine getirmek gerekiyor. Hava ve su temizliği, kentsel katı atıkların ayrıştırılarak toplanması, kanalizasyon ve atık su arıtma tesisleri, görsel kirlilik ve trafik gürültüsünün azaltılması, verimli bisiklet yolları gibi çevre, altyapı, kentsel yaşam kalitesi, tarımsal, turistik, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar, sosyal uyum, ortaklıklar, misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar başlığı altında yer alan kriterleri yerine getiren Finike, sakin şehir unvanını almaya hak kazandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.