SON DAKİKA
Hava Durumu

VAHAPOĞLU: ASKERİ HASTANELER İÇİN ADIM ATILMALI

Milletvekili Vahapoğlu, "Askerî hastaneler konusunda da mutlaka bir adım atılmasının gerekli olduğuna inanıyoruz" dedi

Haber Giriş Tarihi: 27.11.2022 11:57
Haber Güncellenme Tarihi: 27.11.2022 11:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
VAHAPOĞLU: ASKERİ HASTANELER İÇİN ADIM ATILMALI

MHP Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Hidayet Vahapoğlu, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda ele alınan Milli Savunma Bakanlığı'nın bütçe kanun teklifini partisi adına değerlendirdi.

Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’ın da katıldığı toplantıda Milli Savunma Komisyonu ile Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Bursa Milletvekili Vahapoğlu, “Türkiye Cumhuriyeti hedef ülkedir. Hem içinde yer aldığımız Batı Bloku’nun hem de Doğu’nun hedefindedir. Türkiye Cumhuriyeti'yle hesabı olanlar, hem Türkiye Cumhuriyeti'ni yanlarında tutmak hem de Türkiye Cumhuriyeti'ni yıpratmak üzere terör gruplarını ve oluşturmaya çalıştıkları altkültürleri kullanmaktadırlar” dedi.

“Bu kapsamda, hedef olan kurumlardan öncelikli olanı millî savunma yapımızdır” diyen Vahapoğlu, “Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarmamız, polisimiz ve güvenlik ile istihbarat kuruluşlarımız bu kapsamdadır. Özellikle yurt dışı bazı politik ve hukuk zeminlerinde kullanılmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi kayıtlarına geçirilmek ve gündeme sokulmak maksadıyla sarf edilen bilindik sloganlara ve temel insan hakları kapsamındaki konularda ihlallerin olduğuna dair itham ve iftiralarına dikkat çekmek isterim” diye konuştu.

KİMYASAL SİLAH İFTİRASI

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadele başarısı karşısında bocalayanların “kimyasal silah kullanıldığı” iftirasını gündeme sokmaya çalıştıklarına işaret eden Vahapoğlu, şöyle devam etti:

“Bu iftiranın kimler tarafından gündeme sokulduğunun farkındayız. Bu kampanyanın arkasında ülkemize yönelik hesabı olan ülkeler bulunmaktadır. Uluslararası senaryo yazıp oynayan ülkelerin elindeki en önemli güçlerden biri, sahip oldukları silahlı kuvvetlerdir. Türkiye, geçmişte olduğu gibi bugün de daha güçlenerek caydırıcılığını pekiştirmiştir. Savunma alanında yapılan harcama ve yatırımları eleştirenler, sözde barış çığırtkanlığı yapanlar ya aşırı ölçüde saf ya da Türkiye Cumhuriyeti'nin jeopolitik ve jeostratejik konumunu bilmeyen cahil

veya düşman güçlerine askerlik yapanlardır. Özellikle millî hudutlarımızın

savunulması ve sınır ötesinde ülkemize yönelik terör saldırıları karşısında

Birleşmiş Milletler Antlaşması'nın 51’inci maddesinin hükümleri gereği sınır

ötesinde başarılı operasyonlar yürüten Türk Silahlı Kuvvetlerinin her

seviyedeki mensubunu yürekten tebrik ediyorum. Bu kapsamda, terörle mücadelede olmazsa olmaz olan siyasi destek konusunda yani  terörle mücadelede görevli olan personele sağlanan siyasi destek ve siyasi

kararlılık konusunda Türk Silahlı Kuvvetleri, jandarma, polis ve güvenlik

korucularına her türlü desteği veren Sayın Cumhurbaşkanımıza , zatı alinize

ve İçişleri Bakanına teşekkür ediyorum.”

AYRIM ORTADAN KALKMALI

Askerliğin bir geçim kaynağı değil bir hayat tarzı olduğuna vurgu yapan MHP Bursa Milletvekili Vahapoğlu, askeri personelin mesleğini içselleştirebilmesinin ancak küçük yaşta sisteme dâhil edilmesiyle mümkün olacağına değindi. Vahapoğlu, “Bu konuda, özellikle askerî liseler konusunda adımlar atıldığını sevinçle duyuyoruz. Askerî hastaneler konusunda da mutlaka bir adım atılmasının gerekli olduğuna inanıyoruz. Çünkü Türkiye gibi bir ülkenin

mutlak surette askerî hastanelerinin olması gerekiyor” dedi.

Vahapoğlu, “silahlı çatışmalarda yaralanandığı halde gazilik statüsü verilmeyenlerin gazi sayılmaları”, “muharip gaziler arasında sosyal güvencesi olanlar ve olmayanlar şeklindeki ayrımın ortadan kaldırılması” ve “Türk Silahlı Kuvvetlerinden binbaşı rütbesindeyken ayrılan yaklaşık 2 bin kişinin haklı taleplerinin karşılanması” başlıklarında Milli Savunma Bakanı Hulisi Akar’dan destek ve adım atmasını bekleyen ciddi bir grubun bulunduğunu hatırlattı. Jandarmanın seferberlik ve savaş hâlinde geri emniyeti için Türk Silahlı Kuvvetlerinin harekât kontrolüne gireceğini belirten Vahapoğlu, “Bunun için Jandarmanın mutlaka Türk Silahlı Kuvvetleri personeliyle piyadecilik eğitimini birlikte alması gerekliliğini dikkatinize sunmak isterim. Son olarak, sözleşmeli askerlik yapanların yedi yıl sonunda kamuya yerleştirilmeleri konusunda gerekli mevzuatın uygulamaya sokulması gerekmektedir. Teşekkür ediyorum. Bütçenin hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.