SON DAKİKA
Hava Durumu

Altın Portakal Film Festivali’nde onur ödülleri açıklandı

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde onur ödülleri sahiplerini buldu. Sanatçılar Erdal Özyağcılar, Işıl Yücesoy, Müjdat Gezen, Selçuk Yöntem ve Şerif Sezer Onur Ödülü'ne layık görülürken, Farah Zeynep Abdullah ve Aras Bulut İynemli ise Yaşam Boyu Başarı Ödülü'ne layık görüldü. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, "Antalya'mız kültür ve sanatın da başkenti olacak diyerek çıktığımız yolda festival sayımızı 2’den 7’ye çıkarmanın ve şehrimizi tam anlamıyla bir festivaller şehri yapmanın mutluluğu ile Altın Portakalımıza nice 60 yıllar diliyorum" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 21.09.2023 07:43
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2023 07:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Altın Portakal Film Festivali’nde onur ödülleri açıklandı

Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde 7-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak 60. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nin tanıtım toplantısı kent merkezindeki bir otelde yapıldı. 

"SONSUZA KADAR VAROLSUN"
Altın Portakal'ın 60. yılına ait bilgileri de paylaşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Başkanı Muhittin Böcek, “‘Sinema sonu olmayan bir yolculuktur’ düşüncesinden yola çıkarak görsel tasarımcı Galip Aksular tarafından hazırlanan 60. yıl afişimizi sizlerle paylaşmanın mutluğunu yaşıyor ve festivalimizin sonsuza kadar var olmasını diliyorum. Festivalimizin 60. yılında ulusal uzun metraj film yarışması jürimize, bugün varlığıyla bizleri onurlandıran usta oyuncu Demet Akbağ başkanlık edecek. Jürimizde kurgucu Ali Aga, müzisyen ve oyuncu Ayşegül Aldinç, oyuncu Mehmet Günsur, yönetmen ve oyuncu Onur Saylak, yönetmen Özcan Alper ve yazar Sema Kaygusuz yer alıyor” dedi.

ERDAL ÖZYAĞCILAR, IŞIL YÜCESOY, MÜJDAT GEZEN, SELÇUK YÖNTEM VE ŞERİF SEZER'E ONUR ÖDÜLÜ
Başkan Böcek, onur ve başarı ödüllerini alacak isimleri ise şöyle sıraladı:

“Erdal Özyağcılar, Işıl Yücesoy, Müjdat Gezen, Selçuk Yöntem, Şerif Sezer varlıklarıyla bizleri onurlandırıp 60. yılın Onur Ödüllerini alırken, ülkemizin başarılı iki yıldızı Farah Zeynep Abdullah ve Aras Bulut İynemli ise Yaşam Boyu Başarı Ödülümüzün sahipleri olacak. Antalya'mız kültür ve sanatın da başkenti olacak diyerek çıktığımız yolda festival sayımızı 2’den 7’ye çıkarmanın ve şehrimizi tam anlamıyla bir festivaller şehri yapmanın mutluluğu ile Altın Portakalımıza nice 60 yıllar diliyorum.”

"GURURLUYUM"
Jüri Başkanı Demet Akbağ ise, ‘Hükümet Kadın’ filminden sonra kendisine "kadın başkan" diye hitap edilmeye başlandığını dile getirerek, bu kez jüri başkanlığıyla başkanlığının tescillendiğini ifade etti. Festival başkanı olarak Antalyalılarla beraber olmanın heyecanını yaşayacağını ifade eden Akbağ, “Altın Portakal her zaman heyecan vericidir. Altın Portakal sektör için herkesi bir araya getirir. Eski günler gözümde canlandı. Altın Portakal sektörün buluştuğu, insanları kaynaştıran, seyirciyle birlikte olmasını sağlayan, sanatın birleştirici yanını en güzel görebileceğiniz etkinliklerden biridir. Bizim gururumuzdur. Bu Türkiye’nin en önemli ödül töreni ve bu şehre mahsus sadece. Antalya’nın her türlü görseliyle, heykelciğiyle sembolü haline gelmiş. 60. yılda, bu özel yılda jüri başkanı olduğum için gurur duyuyorum. Benim için gurur verici hem ödülünü aldığım bu kadar ünlü festivalin bir parçasının jüri başkanı olmak sorumluluğumuz da büyük” dedi.

"GİŞEDEN BİLET ALMIYORUZ"
Altın Portakal Film Festivali’nden iki ödülü olduğunu hatırlatan Akbağ, şimdi ise bu heykelcikleri verecek olan jürinin başkanı olmanın onuru ve gururunu yaşadığını sözlerine ekledi. Altın Portakal'da 78 bin seyirci rakamının çok iyi olduğunu belirten Akbağ, "Evinden çıkıp bir gişeden bilet alma kültürü bizim toplumuzda maalesef gelişmiş değil. Çünkü televizyonlarımız var, dijital platformlarımız var. Biz evimizde ayağımızı uzatıyoruz, buna hepimiz dahiliz. Daha çok zevk alıyoruz. Bir de pandemi vurdu, iyice evde oturmaya çalıştık. Kimseyi suçlamıyorum. Öğrenciler, 4 kişilik aile gişeden sinema bileti alacakta aydınlanacak, mutlu olacak, evine dönecek. Bu maalesef biz de ancak 78 bine tekabül ediyor" dedi.

60. Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması'nın jüri üyeliğini Demet Akbağ (Jüri Başkanı), Ali Aga, Ayşegül Aldinç, Mehmet Günsür, Onur Saylak, Özcan Alper, Sema Kaygusuz yapacak. Ulusal Belgesel Film Yarışması jürisi Behiç Ak, Deniz Tortum, Zeynep Dadak'tan oluşacak. Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması'nda jüri üyesi olarak Elif Refiğ, Hazar Ergüçlü, Paolo Bertolin yer alırken; SİYAD için Ali Ercivan, Fatih Özgüven ve Yeşim Tabak jüri üyesi olarak görev yapacak. Film-Yön jüri üyeleri Bilket İlhan, Eylem Kaftan, Tayfur Aydın olacak. Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması'nda da Anna Maria Aslanoğlu, Ezel Akay ve Hakan Bıçakçı jüride yer alacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.