SON DAKİKA
Hava Durumu

Yalçın İpbüken’in hayatı kitap oldu

Türk spor dünyasına damgasını vurmuş, ünlü spor ve iş insanı Yalçın İpbüken’in hayatı kitap oldu.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2023 18:04
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2023 18:10
Kaynak: (Meriç BARUTCU)
Yalçın İpbüken’in hayatı kitap oldu

Gazeteci, Yazar, Akademisyen Dr. Murat Kuter’in kaleme aldığı ‘Yalçın İpbüken’in Yaşamından’ kitabının lansmanı Tofaş Bursa Anadolu Arabaları Müzesi’nde yapıldı. Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın İpbüken ve eşi Sema İpbüken’in de hazır bulunduğu tanıtım toplantısına çok sayıda gazeteci ve Bursa kültür hayatının önemli isimleri katıldı.

Spor ve iş insanı Yalçın İpbüken’in hayatına dair çok özel anıların anlatıldığı kitapta ayrıca Tofaş Spor Kulübü’nün de tarihine yer verildi.,

2020 yılında yazımına başlanan ve bugünlerde kitap raflarında yerini alan yeni kitabı hakkında konuşan Dr. Murat Kuter, spor ve iş dünyasına damgasını vurmuş olan Yalçın İpbüken’in bu vesile ile gelecek nesillere tanıtılacağını söyledi.

Yalçın İpbüken ile gazeteciliğe ilk başladığı yıllarda tanıştığını belirten Murat Kuter, “Tofaş Spor Kulübü yeni kurulmuştu. Yalçın Bey’i tanıdıktan sonra Tofaş'ı tanıdım. Yalçın bey 1983'te ayrıldı Bursa'dan. Aradan yıllar geçti, biz Yalçın abiyle 2020 yılının sonunda hayatını anlatan kitabı yazmak için yola koyulduk. Tanıtımını yapmak bugüne nasip oldu. Yalçın abinin kitabını yazmak da bana nasip oldu. Bu benim 28. kitabım” dedi.

Murat Kuter’in ardından konuşma yapmak için kürsüye eşi Sema İpbüken ile beraber çıkan Yalçın İpbüken şunları söyledi:

"İstedik ki bu toplantıyı Bursa’yı sembolize eden bir yerde yapalım. Tofaş ile bağlantımız olsun. Öyle bir yer olsun ki hem geçmişi hem geleceği görelim. Benim hayatımın kaleme alınması, bu işin ciddi seviyeye gelmesi Murat sayesinde oldu. Kararı kafamıza koymuşken fikrimizi nasıl anlatacağız diye çok düşündük. Mesele kitabın insanlara dokunabilmesiydi. İşte o zaman mutlu olacaktık.  Daha bir yaşımdayken hayatın mucizesiyle denizin dibinden halam tarafından kurtarıldım. O gün bugündür ben hayata, kadere, çabaya ve şükran duygusuna çok inanan bir insanım. Bu kitapla vermek istediğimiz mesaj, günümüzde çok karşılaştığımız bir şey; Türkiye'den herkes gitmek istiyor. Zannediliyor ki Türkiye'nin sonu geldi. Türkiye'nin sonu gelmedi. 1960 faciasında bizler işsizdik. Cebimizde beş kuruş para yoktu. Paso alamadığım için yürümek zorunda kalmıştım ve ayakkabımın deliklerini eşim gazetelerle kapatmıştı. Biz öyle bir Türkiye'den geldik. Pompalanan umutsuzluklar öyle bir seviyede ki içimiz parçalanıyor...” Konuşmasının devamında bazı anılarını da anlatan İpbüken, hayatı boyunca attığı her adımda yanında olan eşi Sema İpbüken’e de teşekkür etti.

Toplantının sonunda Yalçın İpbüken tarafından imzalanan kitaplar katılımcılara hediye edildi.

Kaynak: (Meriç BARUTCU)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.