SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Zeki Müren ölüm yıl dönümünde anılacak

Tüm mal varlığını Türk Silahlı Kuvvetleri Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfına bağışlayan Sanat Güneşimiz Zeki MÜREN, vefatının 26’ncı yıl dönümü olan 24 Eylül 2022 tarihinde, çok sevdiği Bodrum’daki evinde halka açık mevlit okutularak, Antik Tiyatro’da konser düzenlenerek anılacak. Bursa’da ise kabri başında dualar eşliğinde anılacak olan sanatçı için sonrasında Emir Sultan Camii’nde mevlit okutulacak.
Haber Giriş Tarihi: 21.09.2022 14:32
Haber Güncellenme Tarihi: 21.09.2022 14:32
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Son iki senedir pandemi koşulları sebebiyle Bodrum’da halka kapalı, online mevlit okutulması ve Bursa’da, sanatçının mezarı başında dualarla anılması suretiyle gerçekleştirilen faaliyet, bu sene kaldığı yerden devam edecek. Zeki MÜREN sevenlerin büyük bir özlemle beklediği, Bodrum Antik Tiyatro’da yapılacak olan konser, 2019 senesinden bu yana Bodrum Belediyesinin ev sahipliğinde gerçekleşiyor. 24 Eylül gecesi gerçekleşecek konserde, 110 kişilik kadrosuyla Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olan iş insanları ve CEO’larından oluşan C-Majör İş’ten Sesler Korosu, iş insanlarının solo performansları, sürpriz sanatçılar, Klasik Türk Müziği’nin usta isimleri Melihat gülses ve Çetin Körükçü sahne alacak. Gecenin sunuculuğunu ise ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Tarık papuççuoğlu üstlenecek.

Tüm mal varlığını TSK Mehmetçik Vakfı ve Türk Eğitim Vakfına bağışlayan Sanat Güneşi Zeki Müren, vefatından bu yana, iki Vakıf tarafından kabrinin yer aldığı Bursa’da ve çok sevdiği Bodrum’da anılıyor. Son iki senedir pandemi koşulları sebebiyle halka açık mevlit ve konser organizasyonlarının gerçekleştirilemediği anma etkinlikleri bu sene kaldığı yerden devam edecek.

24 Eylül 2022, saat 14.30’da,  sanatçının Bodrum’da yer alan ve müze olarak kullanılan evinde halka açık mevlit okutulacak. Aynı gün akşam saat 20.00’de ise Antik Tiyatro’da anma konseri gerçekleştirilecek. Bodrum Belediyesinin ev sahipliği yaptığı konserde, 110 kişilik kadrosuyla, Türkiye’nin önde gelen iş insanları ve CEO’larından oluşan C-Major İş’ten Sesler Korosu yer alacak. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, organizasyonda önemli rol üstlenen C-Majör İş’ten Sesler Korosu Kurucusu Recai Çakır ve aralarında DenizBank CEO'su Hakan Ateş, Bosphorus Gaz Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şen ve Ener Holding Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Işık gibi iş insanlarının bulunduğu bulunduğu C-Majör İş’ten Sesler Korosu, her yıl sosyal farkındalık oluşturmak adına çeşitli konserler düzenliyor. Koronun şefliğini Emre Işık’ın üstlendiği konserde,  Klasik Türk Müziği’nin usta isimleri Melihat Gülses ve Çetin Körükçü sahne alacak. Konsere sürpriz sanatçılar da katılarak geceye renk katacak. Gecenin sunuculuğunu ise ünlü sinema ve tiyatro oyuncusu Tarık Papuççuoğlu üstlenirken, gazeteci Nebil Özgentürk de, Zeki Müren için hazırladığı belgeselden küçük bir özet sunarak ve Zeki Müren’e ait bir şiir okuyarak etkinlikte yer alacak.

Ayrıca, şehit ve gazi ailelerinin katılım sağlayacağı konserde, Bodrum Belediye Başkanı, TSK Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü ve görevlileri, TEV Yönetim Kurulu Başkanı, üyeleri, Genel Müdürü ile her iki Vakfın bağışçıları, çalışanları, Zeki Müren’in sevenleri ile Muğla’nın önde gelen isimleri ve konuk sanatçılar yer alacak.

Etkinliğin Bursa ayağında ise, 24 Eylül 2022 saat 11.00’de, merhum Zeki MÜREN, Emir Sultan Mezarlığı’ndaki kabri başında, dualar eşliğinde anılacak, 11.30’da Emir Sultan Camii’nde sanatçının ruhu için mevlit okutulacak, saat 14.00’te ise Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi’nde anma etkinliği gerçekleştirilecek.

TSK Mehmetçik Vakfı, kurulduğu 17 Mayıs 1982 tarihinden bu yana, vatanımızın bütünlüğü ve bağımsızlığı, halkımızın huzuru için, canlarını hiçe sayarak Şehit veya Gazi olan, ya da askerlik görevi esnasında hayatını kaybeden erbaş ve erlerimizin bakmakla yükümlü oldukları yakınları ile Gazi ve Engelli Mehmetçiklerimize sosyal ve ekonomik destek sağlamakta, onların en değerli emanetleri olan çocuklarını yüksek lisans seviyesi dâhil okutmaktır.

Vakıf, Şehit veya Vefat eden Mehmetçiklerimizin ailelerine bir defalık nakdi yardımda bulunurken, Gazi ve Engelli Mehmetçiklerimize yaşamları boyunca her ay nakdi yardımda bulunulmaktadır. Ayrıca Mehmetçik Vakfı, 2017 senesinden bu yana her sene Şehit Mehmetçik anneleri ve çocuklu eşleri ile babalarına, anneler ve babalar günü yardımında bulunmakta, 2009 senesinden bu yana ise, ortak sevinç ve kederi paylaşan Şehit/Gazi Mehmetçik evlatlarına yönelik Kültür Gezileri düzenlemektedir.

Yapılan maddi yardımların yanı sıra, tüm Şehit ve Gazi aileleri ile bağışçılar, Genel Müdürlük ve Temsilcilikleri tarafından düzenli olarak ziyaret edilmekte, Şehit ve Gazi ailelerimiz ile bağışçılarımızın ihtiyaç ve talepleri ile ilgilenilmektedir.

TÜRK EĞİTİM VAKFI ZEKİ MÜREN BURS FONU’NDAN 4 BİN BURS DESTEĞİ SAĞLANDI

Türkiye’nin eğitimle ilerleyeceği bilinciyle mal varlığının yarısını TEV’e bağışlayan Zeki MÜREN, vefatının 26’ncı yılında da gençlere umut olmaya devam ediyor.

Sanat Güneşimizin vefatının ardından oluşturulan TEV - ZEKİ MÜREN BURS FONU’ndan bugüne kadar Türkiye genelinde yaklaşık 4000 burs sağlanmıştır. Bu fondan 2022-2023 eğitim-öğretim yılında yaklaşık 202 öğrenciye 9 ay boyunca ayda 1.325 TL burs desteği sağlanacaktır.

Türk Eğitim Vakfı (TEV), 4 Mayıs 1967 tarihinde, merhum Vehbi KOÇ’un önderliğinde eğitime gönül vermiş 205 Türk aydını tarafından kuruldu.  Başarılı ve maddi olanakları sınırlı olan öğrencilere burs desteği vererek Türkiye’ye ve insanlığa katkı sağlayacak öncü gençleri ve onların yetişecekleri eğitim sistemini destekleyen Türk Eğitim Vakfı, kuruluşundan günümüze yaklaşık 260 bin yurt içi ve 2 bin yurt dışı eğitim bursu sağladı. Eğitime katkılarını 31 adet eğitim tesisi yaptırarak destekleyen Türk Eğitim Vakfı ayrıca Türkiye’de üstün başarılı ve yüksek potansiyelli öğrencilere ihtiyaç duydukları eğitimi lise düzeyinde sağlamak amacıyla kurulan İnanç Lisesi’ni 2001 yılında devraldı ve okul Türk Eğitim Vakfı İnanç Türkeş Özel Lisesi (TEVİTÖL) adıyla eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir. İzmir’de, Trabzon’da ve Ankara’da kız öğrenci yurdu açarak Türk Eğitim Vakfı Öğrenci Yurtları İktisadi İşletmesi bünyesinde faaliyet alanını genişletmiştir.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar