SON DAKİKA
Hava Durumu

2022 Kainat Güzeli seçildi

2022 Kainat Güzellik Yarışması (2022 Miss Universe) sonuçlandı. ABD’nin New Orleans şehrinde düzenlenen yarışmada birinci seçilen R’Bonney Gabriel, kimliğiyle Kainat Güzellik Yarışması tarihine geçti. Yarışmacılardan birinin annesinin jüride yer aldığı söylentisi torpil tartışmalarını gündeme getirdi. Peki, yarışmada Türkiye'yi temsil eden Aleyna Şirin kaçıncı oldu? İşte yeni Kainat Güzeli ve Kainat Güzellik Yarışması'na dair ayrıntılar...

Haber Giriş Tarihi: 16.01.2023 07:28
Haber Güncellenme Tarihi: 16.01.2023 07:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
2022 Kainat Güzeli seçildi

Dünyanın en önemli güzellik yarışmalarından biri olarak kabul edilen Miss Universe'in finali ABD’nin New Orleans şehrinde yapıldı. Yeni kainat Güzeli de yarışmaya ev sahipliği yapan ükeden, ABD'den çıktı.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 2

2022 Kainat Güzeli ya da 2022 Miss Universe tacını giyen isim, yarışmaya ABD adına katılan 28 yaşındaki R'Bonney Gabriel oldu.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 3

Gecede Venezuelalı Amanda Dudamel ikinci, Dominik Cumhuriyeti’nden Andreina Martinez de üçüncü oldu.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 4

28 yaşındaki Kâinat Güzeli R'Bonney Gabriel ülkesinde düzenlenen Miss USA yarışmasını birincilikle bitirerek Miss Universe’e gitmeye hak kazanmıştı. R'Bonney Gabriel, bu başarısıyla aynı zamanda tarihe de geçti. ABD’li bir anne ve Filipinli bir babadan doğan genç kadın ABD’de bir güzellik yarışmasında birincilik kazanan ilk Asya kökenli Amerikalı oldu.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 5

R'Bonney Gabriel, önce kendi eyaleti Teksas'ta yapılan yarışmayı kazanmış, ardından ABD Güzellik Yarışması'na katılmaya hak kazanmıştı.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 6

Moda tasarımcısı olan Gabriel, hem ABD Güzellik Yarışması'nı hem de Kainat Güzellik Yarışması'nı kazanan ilk Asya kökenli Amerikalı olarak tarihe geçti.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 7

Miss Universe'in web sitesinde R'Bonney Gabriel "yaşam heyecanı olan çevre dostu bir moda tasarımcısı, model ve dikiş eğitmeni" olarak tanıtıldı. 

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 8

Gabriel'in biyografisi şöyle devam ediyordu:

“ABD Güzeli seçilen ilk Filipinli-Amerikalı olarak, kültürünüzü kucaklamanın önemini paylaşıyor. Asyalı-Amerikalıların sesi olarak, toplumda daha fazla çeşitlilik ve temsil için kapıyı aralıyor ve Vogue Filipinler'de yayınlanmaktan onur duyuyor. R'Bonney'nin misyonu, kadınların ve genç kızların kendilerini onda görmeleri ve kim olduklarına sahip çıkarak hedeflerine ulaşmak için ondan ilham almalarıdır." 

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 9

Çevre dostu tasarımlarla öne çıkan bir modacı olan ve tasarımcı olarak başarı kazanmak isteyen R'Bonney Gabriel, Filipinler’den cebinde sadece 20 dolarla ABD’ye göç eden bir babanın kızı.

Yeni kainat Güzeli, kendisinin de tüm göçmenlerin sesi olmayı hedeflediğini açıklamıştı. 

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 10

R'Bonney Gabriel, yarışmada, taçlar dağıtılmadan önceki son kısım olan gece elbiseli geçişte Filipinli tasarımcı Rian Fernandez tarafından kendisi için hazırlanan elbiseyi giydi.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 11

R'Bonney Gabriel’in Filipinler’den ABD’ye 25 yaşında gelen babası Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden, psikoloji bölümünde doktora derecesi aldı. R'Bonney Gabriel de Kuzey Teksas Üniversitesi’nden, moda tasarımı bölümünden mezun oldu.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 12

Genç kadın tasarımcılık yapmaya devam ederken bir yandan da modellik kariyerini sürdürüyor.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 13

EVLİ VE ÇOCUKLULARA DA İZİN VERİLDİ

Bu yıl ilk kez Miss Universe yarışmasına katılacak kişilerin evli ve çocuklu da olabilmelerine izin verildi. Geçmişte güzellik kraliçelerinin daha önce evlenmemiş ve çocuk doğurmamış olmaları çok katı bir kural olarak uygulanıyor ve böyle bir durumun ortaya çıkmasıyla taç güzellerden geri alınıyordu. Ancak bu yeni kurala rağmen ülkeler kendi yarışmalarında birinci seçilen güzelleri bu yarışmaya gönderdiği ve hâlâ bu kuralı geçerli saydığı için yarışmada hiç evli ya da çocuklu güzel yoktu.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 14

ALEYNA ŞİRİN DERECEYE GİREMEDİ

Yarışmada Türkiye'yi temsil eden Aleyna Şirin ilk 16'ya kalamadı.

2022 Kainat Güzeli seçildi: Birinci güzel tarihe geçti - 15

Gecenin dikkat çeken ayrıntılarından biri, bu yıl ilk kez Miss Universe'de Turkey değil Türkiye adıyla temsil sağlanması oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.