SON DAKİKA
Hava Durumu

Ailenin tutumu çocuğun okul başarısını etkileyebilir!

Nev FSM Klinik Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psk. Eslem Aydın, ebeveynlerin çocukları üzerindeki etkisi ve ailenin tutumunun, çocuğun okul başarısındaki rolü hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 24.01.2024 11:46
Haber Güncellenme Tarihi: 24.01.2024 11:46
Kaynak: Bülten
Ailenin tutumu çocuğun okul başarısını etkileyebilir!

Dünyaya gelen her bireyin hayata yönelik bakış açısının ilk olarak ailede şekillendiğini ifade eden Nev FSM Klinik Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psk. Eslem Aydın, "Dolayısıyla çocuk, doğumdan itibaren kendisine bakım veren kişi veya kişileri rol model almaktadır" dedi.

Eğitim temelde ailede başlar

Klinik Psk. Eslem Aydın, “Çocuklarda akademik başarı için öğretmenler oldukça önemli olmakla birlikte eğitim temelde ailede başlar. Çocuğun okul başarısını arttırmada ailenin en önemli rolü̈, sağlıklı bir iletişim ortamı yaratmaktır” dedi.

Çocuk bir birey olarak görülmeli

Sağlıklı iletişim için etkin dinleme, duygu ve düşüncelerin açıkça ifade edilmesi, çocuğun bir birey olarak görülmesi ve yargılayıcı tutumlardan uzak durulması gerektiğini belirten Klinik Psk. Aydın, “Böyle bir iletişim ortamında çocuğun benlik saygısının yanı sıra problem çözme becerilerinin de gelişmesi muhtemel olacaktır. Meydana gelen bu gelişmeler, akademik başarıyı olumlu yönde etkileme potansiyeline sahiptir” dedi.

Alınan notlar tek başına zekanın göstergesi değildir

Öte yandan, aile içi iletişim hatalarının çocuğun gelişimini sekteye uğratmakta olduğunu ifade eden Klinik Psk. Eslem Aydın, “Bu hataların sonucunda çocuk hissettiği duygularının önemsiz olduğu mesajını alır ve benlik saygısı gelişiminde sorunlar deneyimler. Unutulmamalıdır ki alınan notlar tek başına zekanın göstergesi değildir” dedi.

Ailenin hassasiyeti ve tutumu bu süreçte önemli

Son olarak Aydın, “Akademik yaşantının ve okul başarısının bir ‘süreç’ olduğu hatırlanmalıdır. Aileler, çocuğun gösterdiği performansı yeterli veya yetersiz şeklinde etiketlemek yerine çabaya vurgu yapma konusunda hassas davranmalıdır. Bu noktada ailelerin kıyaslayıcı, cezalandırıcı ve eleştirel değil çocukları için gerçekçi beklentiler oluşturan, empatik ve ilgili bir tarafta kalması sağlıklı olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.