SON DAKİKA
Hava Durumu

Dünyanın ünlü Omurga Cerrahları Bursa’da buluştu

20’den Fazla Ülkenin Omurga Cerrahı, Sempozyum Öncesinde Düzenlenen Kadavra Kursunda Bir Araya Geldi

Haber Giriş Tarihi: 07.02.2024 17:10
Haber Güncellenme Tarihi: 07.02.2024 17:10
Kaynak: Bülten
Dünyanın ünlü Omurga Cerrahları Bursa’da buluştu

Türkiye Endoskopik Omurga Cerrahisi Derneği tarafından 7-10 Şubat'ta düzenlenecek "Uluslararası Endoskopik Omurga Cerrahisi Sempozyumu" öncesi “Temel ve İleri Düzey Endoskopik Omurga Cerrahisi Kadavra Kursu” yapıldı.

Uludağ Üniversitesi Anatomi Laboratuvarı'nda Türkiye Unilateral Biportal Endoskopik Omurga Cerrahisi Derneği Kurucu Başkanı Prof. Dr. Hayati Aygün’ün başkanlığında gerçekleştirilen “Temel ve İleri Düzey Endoskopik Omurga Cerrahisi Kadavra Kursu”na Almanya, Fransa, İsveç, Güney Kore, Irak, Hindistan, Bulgaristan, Mısır, Güney Afrika, Tunus, Endonezya, Yunanistan olmak üzere 20’den fazla ülkeden konuklar katıldı.

Gelişen teknikler ve teknoloji sayesinde, omurga cerrahisindeki operasyonların yüzde 90’ını endoskopik yöntemle kapalı cerrahi şeklinde yapabildiklerini ve sonuçların son derece etkili olduğunu dile getiren Prof. Dr. Hayati Aygün, “Bu tekniğimizi ülkemizden ve 20’den fazla farklı ülkeden katılan cerrah meslektaşlarımıza öğretebilmek için bu kursu düzenledik. Bu kurs, katılımcı ülke sayısı açısından, içeriği açısından ve devamında düzenlenecek sempozyumla olan kombinasyonu açısından ülkemizde bir ilk olacak” dedi.

İnsan kadavraları üzerinde uygulamalı olarak gerçekleştirilen kurs hakkında detaylı bilgiler veren Prof. Dr. Hayati Aygün, “Uludağ Üniversitesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz kursta ameliyathane ortamı oluşturduk. Uzman hekimler kurs sayesinde direkt bir hastada uyguladıkları şekliyle tekniği öğrenecekler.  Eğitimcilerin her biri konusunda oldukça tecrübeli ve uzman konumunda bulunuyor. Ulusal ve uluslararası eğitimcilerden oluşan bu grup tarafından verilen eğitim katılımcılara oldukça faydalı oldu” şeklinde görüşlerini ifade etti.  

Uludağ Üniversitesi Anatomi Laboratuvarı’nda gerçekleştirilen Temel ve İleri Düzey Endoskopik Omurga Cerrahisi Kadavra Kursu’nun ardından Uluslararası Endoskopik Omurga Cerrahisi Sempozyumu da 9-10 Şubat tarihlerinde Almira Otel’de gerçekleştirilecek.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.