SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlık Bakanlığı'ndan 81 il valisine 'kızamık' yazısı

Sağlık Bakanlığı, kızamık vakalarındaki artışı göz önüne alarak, 81 il valiliğine bir yazı gönderdi. Yazıda, kızamık vakalarının artış gösterdiği vurgulanarak, önlemlerin artırılmasının önemi üzerinde duruldu.

Haber Giriş Tarihi: 26.06.2023 12:42
Haber Güncellenme Tarihi: 26.06.2023 12:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Sağlık Bakanlığı'ndan 81 il valisine 'kızamık' yazısı

Sağlık Bakanlığıkızamık vakalarındaki artışa dikkat çekerek, 81 il valiliğine bir yazı gönderdi ve önlemlerin artırılmasını talep etti. 

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından valiliklere gönderilen yazıda, kızamık virüsünün solunum yoluyla bulaşabildiği ve dünyada ve Türkiye'de dolaşımının devam ettiği hatırlatıldı. Yazıda ayrıca, dünya genelinde aşılama faaliyetlerinde yaşanan düşüşler, kızamık sürveyansındaki zayıflamalar ve Covid-19 salgını nedeniyle aşılama programlarında meydana gelen kesinti ve gecikmelerin kızamığın tehdit olabileceğine dikkat çekildi.

“ÜLKEMİZDE DE SON DÖNEMLERDE KIZAMIK VAKA BİLDİRİMLERİ YAPILMAKTADIR”

Gönderilen yazının tamamı şu şekilde:

"Dünya genelinde son yıllarda yaşanılan aşı kapsayıcılığındaki düşüşler, zayıflamış kızamık sürveyansı ve Covid-19 nedeniyle aşılama faaliyetlerinde meydana gelen kesintiler ve gecikmelerin yanı sıra 2022-2023 yıllarında devam eden vakalar, kızamığın dünyanın her bölgesinde tehdit olabileceği anlamına geldiği, dünya sağlık örgütü tarafından bildirilmiştir.

Ülkemizde de son dönemlerde kızamık vaka bildirimleri yapılmaktadır. Bu nedenle kızamığa karşı alınabilecek önlemlerin bir kez daha hatırlatılmasına ihtiyaç duyulmuştur"

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.