SON DAKİKA
Hava Durumu

Sağlıkta uzmanlık yasası Resmi Gazete’de

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “8 Nisanda Meclis’te kabul edilen, içeriğini Uzmanlık Eğitiminde Adalet başlığı altında özetlediğimiz 7394 sayılı kanunun ilgili maddeleri Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdi” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 15.04.2022 13:36
Haber Güncellenme Tarihi: 15.04.2022 13:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Sağlıkta uzmanlık yasası Resmi Gazete’de

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 7394 sayılı kanunun ilgili maddelerinin Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdiğini duyurdu. Bakan Koca, konu hakkında sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklama yaptı. Koca yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“8 Nisanda Meclis’te kabul edilen, içeriğini Uzmanlık Eğitiminde Adalet başlığı altında özetlediğimiz 7394 sayılı kanunun ilgili maddeleri Resmi Gazetede yayınlanıp yürürlüğe girdi. Kanunu onaylayan Sn. Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı arz ediyorum. Asistanlarımız, Üniversitelerimizde ve Bakanlığımıza bağlı hastanelerde yükümlülükleri açısından eşit hale geldi.”

‘HİZMET YÜKÜMLÜLÜĞÜ KALDIRILDI’

“Üniversite Hastanelerine yerleşen uzmanlık öğrencilerinin kadro farkından kaynaklanan eşitsizliklere son verildi. Bakanlığımız kadrosuyla üniversitelerde uzmanlık eğitimi yapan asistanların, eğitimlerini tamamladıklarında şu an görevlendirme süresi kadar olan ve kuruluşlarımızda yerine getirilen hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.”

‘KEFALET SENEDİ ALINMAYACAK’

“Bakanlığımız kadrosuyla üniversitede tıp, diş hekimliği, yan dal uzmanlık eğitimi yapan asistanlardan artık yüklenme senedi, kefalet senedi alınmayacak. Bu kadrolarda uzmanlık eğitimini herhangi bir sebeple sürdürmeyenlerin hizmet yükümlülüğü kaldırıldı.”

“Halen bu kadrolarda uzmanlık eğitimi devam eden hekimlerin ilave hizmet yükümlülüğü kaldırıldı. Sağlık Bakanlığı adına uzmanlık eğitimi alan asistanlarımıza eğitimleri süresince yapılan ödemeler için artık borç çıkarılmayacak.”

‘BEKLEMEDEN EĞİTİM ALABİLECEKLER’

“İstifa etmiş olduğu halde son TUS sınavı ile bir uzmanlık eğitimi programına yerleşenler (bir defaya mahsus), beklemeden eğitimlerine başlayacak. Yürürlüğe giren, kendi aramızda adına ‘Asistanlıkta Adalet’ kanunu diyebileceğimiz yasal düzenleme ile Üniversitelerimizdeki kadro kısıtlılığı sorunu aşılacak.”

‘TUS SONUÇLARI AÇIKLANDI’

“Borçlu olduğumuz açıklama: TUS sonuçları 31 Martta açıklandı. Alışageldik şekilde, kontenjanların da aynı gün açıklanması gerekiyordu. Takdir edersiniz ki, şu an 15 günü bulan gecikmenin sebebi netleşmiş bulunuyor. Anlayışınız için teşekkür ederim. Birkaç güne daha ihtiyaç var. Hayırlı olsun.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.