SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Çavuşoğlu açıkladı: S-400'ler Ukrayna'ya verilecek mi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar´da düzenlenen Doha Forumu´nda konuştu. Moderatörün Türkiye'ye gelen oligarklara ilişkin sorusuna Bakan Çavuşoğlu "Yasal olan her şeye Türkiye'de izin verilir. Bizim temel ilkemiz bu nokta. Rus oligarklar ülkemizi ziyaret ederlerse, Rus vatandaşları Türkiye'yi ziyaret edebilirler. Biz sadece BM yaptırımlarını uyguluyoruz" yanıtını verdi. Çavuşoğlu ayrıca NATO'ya ilişkin soruya "Türkiye NATO'nun sağlam bir müttefikidir. Türk ekonomisi çok daha iyi hale geliyor, Türkiye büyümeye devam ediyor. Endişe etmeyin" yanıtını verdi. Çavuşoğlu, S-400'lerin Ukrayna verilmesinin söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi

Haber Giriş Tarihi: 26.03.2022 18:37
Haber Güncellenme Tarihi: 26.03.2022 18:37
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bakan Çavuşoğlu açıkladı: S-400'ler Ukrayna'ya verilecek mi?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar'ın başkentinde gerçekletirilen Doha Forumu'na katıldı.

 “Cumhurbaşkanımız, İtalya ve Fransa liderleriyle görüştü. En önemli konu Eurosam’dı. Ortak üretimi Türkiye’de gerçekleştirme konusunda daha ciddi düşünüyorlar" diyen Çavuşoğlu'nun konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

Şimdi biz S-400'leri aldık ve anlaşma tamamlandı. Çok ilginç senaryolar duyduk ancak böyle bir durum asla gündemimizde değil. Bizler bu göçmen akışının artacağını söyledik. Bu savaştan önce de bu artış vardı. Mülteci krizini diyorsunuz sorunuzu cevaplamama izin vermiyorsunuz. Sorunuz insani krizle mi ilgili yoksa buradaki oligarklarla ilgili mi?

"YASAL OLAN HER ŞEYE TÜRKİYE'DE İZİN VERİLİR"

Şimdi Türkiye ile bir şey yapıldığında yasal olması gerekiyor. Yasal olan her şeye Türkiye'de izin verilir. Bizim temel ilkemiz bu nokta. Rus oligarklar ülkemizi ziyaret ederlerse, Rus vatandaşları Türkiye'yi ziyaret edebilirler. Biz sadece BM yaptırımlarını uyguluyoruz. Rusya'dan Türkiye'ye ziyarete gelen çok sayıda kişi var. Ukrayna'dan da gelen kişiler var Türkiye'ye. Onların sayısı da 60 bini geçti. Eğer bu oligarklar Türkiye'de iş yapabilir mi diye soruyorsanız, yasalsa uluslarası hukuka aykırı değilse biz bunu değerlendiririz. Ancak eğer uluslarası hukuka aykırı ise başka bir durum olur.

"ORTAK ÜRETİMİ TÜRKİYE'DE DÜŞÜNÜYORLAR"

Her iki tarafla mükemmel ilişkilerimiz var. Dolayısıyla kan akmasına son vermeliyiz. Cumhurbaşkanımız, İtalya ve Fransa liderleriyle görüştü. En önemli konu Eurosam’dı. Ortak üretimi Türkiye’de gerçekleştirme konusunda daha ciddi düşünüyorlar.

Türkiye NATO bütçesine katkıda ilk 8'de. Türkiye NATO'nun bütün çalışmalarına NATO üyelerinin %90'ından daha fazla katkıda bulunan bir ülkedir. Türkiye NATO'nun sağlam bir müttefikidir. Türk ekonomisi çok daha iyi hale geliyor, Türkiye büyümeye devam ediyor. Endişe etmeyin.

S-400 TARTIŞMALARI

Çavuşoğlu, S-400'lerin Ukrayna verilmesinin söz konusu olmadığını da sözlerine ekledi.. Çavuşoğlu, "S-400'lerin anlaşması yapıldı satın alındı. S-400'ler zaten Türkiye'de geldi. Birileri şunu dedi: Türkiye S-400'leri Ukrayna'ya versin. Bu söz konusu bile değil. Bu zannedersem Amerikalılar tarafından dile getirildi ama söz konusu bile değil. Türkiye'nin daha fazla hava savunma sistemine ihtiyacı var mı tabi ki var. Biz ABD'den ve müttefiklerimizden de bunları almak istiyoruz. Müttefiklerimizden bunları alamıyorsak başka bir kaynağa ihtiyacımız var demektir.

Enerjide de aynı şey. Bizim gazda Rusya'ya bağımlılığımız yüzde 51'di. Bugün yüzde 40'tan daha az. Biz enerji kaynaklarımızı çeşitlendirdik. Savunma sanayinde ihtiyaçlarımızın yüzde 70'ten daha fazlasını üretebiliyoruz. Hava savunma sistemimiz de olacak. Umuyoruz ki onlar da İHA'larımız kadar başarılı olur. Bu bağlamda baktığımız zaman biz hala alternatifler üzerinde çalışıyoruz. Brüksel'de 2 gün önce Macron ve İtalya Başbakanı ile bir araya geldi. Fransa ve İtalya'nın ortak ürettiği SAMP-T hava savunma sistemleriyle ilgili görüştüler. Biz 8 sene önce de görüştük ama hiçbir şey ortaya çıkmadı. Şimdi bu iki ülke ortak üretimi Türkiye'de yapmak veya SAMP-T'yi satma konusunda biraz daha ciddiler." ifadelerine yer verdi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.