SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclis'te sosyal medya gerilimi

İktidarla muhalefeti karşı karşıya getiren sosyal medya düzenlemesinin Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri tartışmalar eşliğinde devam ediyor. CHP milletvekilleri, teklifin 29. maddesine gelindiğinde alkışlı protesto yaptı. TBMM Başkanvekili Haydar Akar, iki kez ara verdikten sonra protestonun devam etmesi nedeniyle birleşimi kapattı.

Haber Giriş Tarihi: 13.10.2022 07:22
Haber Güncellenme Tarihi: 13.10.2022 07:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Meclis'te sosyal medya gerilimi

Sosyal medya düzenlemesinin ele alındığı Meclis Genel Kurulu'nda tansiyon gece de yüksekti.

Düzenlemeye tepki gösteren CHP Muğla Milletvekili Burak Erbay, yanında getirdiği çekiçle Meclis kürsüsünde cep telefonu parçaladı.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 2

Genel Kurul'daki gerilim bununla da sınırlı kalmadı.

Görüşmelerde, "halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayanlara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilmesini" öngören 29. maddeye geçildiğinde CHP milletvekilleri ayağa kalkarak alkışlı protestoya başladı.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 3

Bunun üzerine TBMM Başkanvekili Akar, birleşime ara verdi. Aranın ardından söz isteyen CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, rüşvetin ve yoksulluğun konuşulmamasını halledecek bir formülün Genel Kurulun önünde olduğunu savundu.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 4

Sansür yasasından korkmadıklarını, bundan dolayı geri adım atmayacaklarını ifade eden Altay, "Türkiye'nin, dünya milletler ailesi içindeki itibarı, demokrasiyle ilgili pozisyonunun 29. maddenin yasalaşması halinde hiçbirimizin istemeyeceği bir hale dönüşeceği endişesini taşıyoruz. Türk demokrasisine bu 29. maddeyle sürülecek leke bizi dünyaya rezil edecek bir lekedir. İçtüzük ve Anayasa çerçevesinde TBMM'nin çalışmalarını sabote etmek niyetinde değiliz. Ancak kanun teklifini hazırlayanların 10 dakika daha düşünmeleri için protestomuzu ayakta alkışlarla devam ettireceğiz." diye konuştu.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 5

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, Altay'ın konuşmasının ardından alkışlı protestoya devam eden milletvekillerini, yerlerine oturmaları, sükuneti sağlamaları ve görüşmelere devam edilmesi konusunda uyardı.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 6

Milletvekillerinin protestolarını devam ettirmesi üzerine Akar, birleşime bir kez daha ara verdi.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 7

HDP'li milletvekilleri de CHP'nin protestosuna, "Gazetecilik suç değildir", "Özgür basın susturulamaz", "Hakikatler kapatılamaz" yazılı dövizlerle destek verdi.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 8

Aranın ardından CHP ve HDP'li milletvekilleri protestolarını "Sansüre hayır" sloganıyla devam ettirdi.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 9

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Akar'dan İçtüzüğü çalıştırmasını ve görüşmelere devam edilmesini istedi.

Meclis'te sosyal medya gerilimi - 11

TBMM Başkanvekili Haydar Akar, uyarılarına rağmen protestonun sürmesi üzerine İçtüzüğün 68. maddesi uyarınca birleşimi kapattı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.