SON DAKİKA
Hava Durumu

Milletvekili Türkoğlu’nun 1 yıllık meclis raporu

Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu bir açıklama yaparak meclis çalışmalarını basın mensupları ile paylaştı. Türkoğlu geride kalan 1 yıllık görev süresi boyunca milletin Meclis’teki gözü, kulağı, sesi olmaya gayret ettiğini belirterek, “Yemin ederek başladığımız görevimizde adeta dur durak bilmedik” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 27.05.2024 16:47
Haber Güncellenme Tarihi: 27.05.2024 16:52
Kaynak: Ayşegül Eliaçık Güdük
Milletvekili Türkoğlu’nun 1 yıllık meclis raporu

Bursa Milletvekili Selçuk Türkoğlu basın mensupları ile bir araya geldi. Milletvekili seçilmesinin üzerinden geçen 1 yıldaki çalışmalarını değerlendiren Türkoğlu, “Milletin gerçek anlamda vekili olmanın sorumluluğu içinde görev yapacağımızı; Yerelde Bursa’mızın, genelde de ülkemizin içinde bulunduğu sorunları Meclis çatısı altında dile getireceğimizin sözünü vermiştik” diyerek şunları söyledi:

“Bu 1 yıllık süre içerisinde TBMM Başkanlığına, çeşitli bakanlıklara sorulmak üzere toplam 74 önerge verdik ve böylece anlamlı bir rekora imza attık.

Bunlardan 66’sını, ‘soru önergesi’ olarak, doğrudan bakanlıklara, bizzat ilgili bakanın cevaplandırması talebiyle gönderdik. Bunlardan 35’i cevaplandırıldı.

24 tanesinin ‘gerekçesiz’ olarak cevaplanmadığı bildirildi, 7’si ise halen cevaplandırılmayı bekliyor. 8 tanesinin ise ‘araştırma önergesi’ olarak TBMM gündemine alınmasını ve ilgili konuya dair Meclis’te grubu bulunan tüm partilerin tartışmasını sağladık. Böylelikle, verdiğimiz önergelerin ihtiva ettiği konuların, kamuoyuna mal olmasını temin ettik. Meclis Genel Kurulunda da sık sık söz alarak, kürsüyü mümkün olduğu kadar kullanmayı tercih ettik.

Bu kapsamda Genel Kurulumuza toplam 66 kez hitap etme fırsatı yarattık ve bunları en etkili biçimde yerine getirdik. Bunlardan 56’sı doğrudan Meclis Genel Kurul Üyelerine hitap ettik. 10’unda da, üyesi bulunduğumuz Meclis Komisyonlarında, komisyon üyesi milletvekillerine yönelik olarak konuştuk.”

“KANUN TEKLİFİ HAZIRLADIK”

Ayrıca “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında” 1 de kanun teklifi hazırladığını ifade eden Türkoğlu, bu teklifin kendi imzası ile TBMM’ye sunulmasını sağladığını belirtti.

Konuşmasının devamında bu çalışmalar sırasında ülke gündemini belirleyen konulara imza attıklarını vurgulayan Milletvekili Türkoğlu, sığınmacılar konusunda yaptıkları çalışmaları anlattı:

“Milletvekilliği görevimizin hemen başlangıcında, ülkemizin en yakıcı sorunu olan ‘sığınmacılar’ meselesinin yurt sathında gündeme gelmesini ve ciddi biçimde tartışılmasını sağladık. Bunu da sınırlarımızın hiç de öyle söylenildiği gibi güvenli olmadığını kanıtlayarak yaptık. Herhangi bir kamu gücü veya olanağından yararlanmadan, maddi manevi kendi imkanlarımızı harcayarak Van ilimizin sınır ilçelerini dolaştık ve Saray ilçesinin İran’a komşu olan Turgalı köyü yakınlarındaki sınırdan, elimizi kolumuzu sallayarak geçiş yaptık, hiç bir engelle karşılaşmadan da geri döndük.

Çektiğimiz videolar yaygın medyanın haber kanallarının ana haber bültenlerine günlerce tartışırken, biz de bu programların canlı yayın konuğu olarak, ülkemizin asıl beka meselesini gözler önüne serdik.

Bütün bu gelişmeler üzerine Milli Savunma Bakanlığı, TBMM’ye gelerek milletvekillerini komisyonlarda bilgilendirme ihtiyacı hissetti ve mesele Meclis çatısı altında, bizzat Milli Savunma Bakanlık Sorumlularıyla birlikte masaya yatırıldı.

Aynı şekilde Göç İdaresi Başkanı ve yetkilileri de, sığınmacılarla ilgili Meclis’e gelerek bilgi sunma gereği duydular.”

SİNAN ATEŞ CİNAYETİ HAKKINDA SORU ÖNERGESİ

Ülkü Ocakları eski Başkanı ve Akademisyen Sinan Ateş cinayeti hakkında da konuşan Türkoğlu, Meclis’e bu suikastle ilgili de soru önergesi ve ardından da bir araştırma önergesi verdiğini, konunun TBMM’de geniş kapsamlı tartışıldığını ifade etti.  

TOKİ MAĞDURLARI

Selçuk Türkoğlu çalışmalarına dair yaptığı konuşmasının devamında şu açıklamalara yer verdi:

“TBMMM çalışmaları hakkında Ülke genelinde AK Parti İktidarının TOKİ eliyle 100 bin konut vaadindeki mağduriyetleri, hem soru önergesiyle, hem de Ankara’daki TOKİ Başkanlığı önünde, TOKİZEDELER ile birlikte yaptığımız protestoda dile getirdik ve vatandaşların bazı kazanımları elde etmelerini sağladık.

TOKİ mağdurlarının bu kapsamda Eskişehir, Ankara, İstanbul ve Mustafakemalpaşa’da yaptıkları eylemlerinde bizzat yanlarında olduk.

Aynı biçimde; Staj ve Çıraklık mağdurlarının yıllara dayalı olan haklı beklentilerini, soru önergesiyle Meclis Başkanlığı’na ilettik, TBMM kürsüsünden de konuşma yaparak dile getirdik.

GAZZE’DEKİ SOYKIRIM

İsrail’in Gazze’deki soykırımının araştırma önergesiyle Meclis’te tartışılmasını sağladık. Bu konuda TBMM’yi göreve çağırarak, milletvekillerinden oluşacak ulusal veya uluslararası bir heyetin Gazze’ye gönderilmesi, hazırlanacak bir raporla dünya kamuoyunun aydınlatılmasını talep ettik.  

Bu konuyu aynı zamanda bir soru önergesi ile de kayıtlara geçirdik.

CAN ATALAY HAKKINDA…

Anayasal haklarının engellendiğine inandığımız Can Atalay ile ilgili olarak hem soru önergesi verdik, hem de kendisini Silivri cezaevinde ziyaret ederek, kişisel izlenimlerim ve görüşlerimizi Meclis kürsüsünden anlattık.

Aynı şekilde tutuklu gazetecilerden Barış Pehlivan’ı Silivri’de; Batuhan Çolak ve Süha Çardaklı’yı da Sincan Cezaevi’nde ziyaret ederek, cezaevi koşulları ve oradaki durumları ile ilgili bilgiler alarak Meclis’e taşıdık.

ZAM PROTESTOSU

AK Parti İktidarının acımasız zamlarını protesto için Meclis kürsüsünde ‘Deli Dumrul Protestosu’ yaptık. Temsili bir Deli Dumrul pankartıyla birlikte, hükümetin yaptığı fahiş zamlara tepki göstererek milletin TBMM’deki sesi olmaya gayret ettik.

Bu arada;

Esnafın kullandığı kredilere, geriye dönük ödemeleri de kapsayacak şekilde ek faiz ödemesi getirilmesini, araştırma önergesi ile Meclis’e getirerek ülke gündemine ilk olarak getiren isim de olduk.

ACİL EYLEM PLANI

Bursa’da sıkça tartışılan ‘Uludağ Alan Başkanlığı’ konusunu yine Meclis’te tartışılarak, kamuoyunun hassasiyetini gündeme getiren Milletvekili olduk.

Aynı şekilde; Kaçak olduğu bir kez daha tescillenen ve aslında yıkılması gereken Orhangazi’deki Cargill fabrikasına tanınan ayrıcalığı araştırma önergesiyle dile getirdik.

Verdiğimiz soru önergesiyle, Bursa’nın muhtemel bir şiddetli depreme karşı bir ‘Acil Eylem Planı’ olmadığını, ayrıca 1/100 binlik planının yapılmasıyla ilgili bir hazırlığın bulunmadığını, diğer bir deyişle Bursa’nın bir anayasası olmadığını, soru önergelerimize verilen cevapla kanıtladık.

Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Borusan Liman’da yaşanan işçi kıyımını da ülke gündemine gelmesini sağladık. Konuyla ilgili soru önergesi verdik.

Yetmedi, mağdur işçiler ve Liman İş Sendikası temsilcileriyle birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenleyerek konuyu detaylı biçimde kamuoyuna aktardık.”

Kaynak: Ayşegül Eliaçık Güdük

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.