SON DAKİKA
Hava Durumu

Ömer Çelik: Montrö ile ilgili hazırlıklar yerine getirildi

AK Parti MKYK toplantısı sonrasında konuşan Ömer Çelik, Ukrayna'daki gelişmelere değindi. Gerilimin azalması için Türkiye'nin diplomatik ilişkilere devam edeceğini söyleyen Çelik, "Türkiye Montrö Sözleşmesi ile ilgili hazırlıklarını tamamladı" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 24.02.2022 18:43
Haber Güncellenme Tarihi: 24.02.2022 18:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Ömer Çelik: Montrö ile ilgili hazırlıklar yerine getirildi

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.

Çelik'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Bugün itibariyle uluslararası hukuku ağır biçimde ihlal eden çok vahim sonuçları olabilecek bir tablo ortaya çıktı. Bu işgali tümüyle reddediyoruz. Haksız ve hukuksuz bir eylemle bu sonuç ortaya çıkmıştır. İlk andan itibaren Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu, ilkelerimiz gereği güçlü bir şekilde savunacağımızı ifade ettik. 

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve siyasi birliğini güçlü bir şekilde savunmaya devam edeceğiz.

Kırım Tatarı kardeşlerimizin içinde oldukları halle yakından ilgiliyiz.  Ayrıca Ukrayna’daki vatandaşlarımızla yakın bir temas içerisindeyiz.

Yakın ilişkilerimizin olduğu Rusya’ya, uluslararası hukukun ağır bir ihlali anlamına gelen bu eylemden vazgeçilmesi gerektiğini söylüyoruz.

Bir yandan NATO, Rusya, Ukrayna ile ilişkilerimiz var. Türkiye bir NATO müttefiki olarak bu güne kadar yapıcı bir tutum sergiledi ve bu böyle devam edecektir. Rusya'nın bu saldırgan tutumundan vazgeçmesi için diplomatik ilişkileri devam ettirmeyi sürdüreceğiz.

Bu süreç bir şey daha gösterdi. AB'nin kınama teşkilatına döndüğü, sadece uluslararası olaylarda kınama ürettiği görüldü. Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin neler katacağı konusunda bilgilendirmede bulunduk. 

Karadeniz'in güvenliği konusu kapsamlı bir şekilde değerlendiriliyor. Bu çerçevede Türkiye üzerine düşeni yapmaya devam edecek. Montrö Sözleşmesi'nin bu tip bir durumda Türkiye'nin kararları açısından ne anlama geldiği ile ilgili devlet kurumları tüm senaryoları çalıştı.

Önümüze gelebilecek çeşitli durumlarla ilgili hazırlıklarımızı tamamladık. Hukuki ve diplomatik hazırlıklar tam olarak yerine getirildi. Türkiye Montrö'nün objektif hükümlerini uygulayacaktır.

Şu anda bütün yoğunluştuğumuz aşamalardan ilki; Bu çatışma nasıl durdurulabilir, ikincisi de Türkiye'ye olası etkilerinin ele alındığı bir çerçevedir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.