SON DAKİKA
Hava Durumu

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi

Halo Space adlı uzay turizm şirketi ilk başarılı test uçuşunu tamamladı. İnsansız BİR kapsüle bağlı devasa balon. stratosfere 37 kilometre yaklaştıktan sonra belirlenmiş bir alana güvenli bir şekilde indirdi. Şirket, yakın bir gelecekte, 'sıfır emisyonlu' ticari uçuşlar sunmayı planlıyor ve bundan sonra her yıl 400 seferde 3 bin yolcu taşıyacak. Ancak, uzaya yolculuk etmek isteyenler bir bilet için 200 bin dolar (3,7 milyon lira) ödemek zorunda kalacak.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2022 08:01
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2022 07:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi

İspanyol Halo Space adlı uzay turizmi şirketi, balonunun stratosfere 37 kilometre yükseldiğini gören ilk başarılı test uçuşunu tamamladı. Halo Space, insansız aracı 4 saat 10 dakika uçurduktan sonra belirlenmiş bir alana güvenli bir şekilde indirdi.

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi: Bir bilet 3,7 milyon lira - 2

HER YIL 3 BİN YOLCU TAŞIYACAK

Şirket, 2029'dan itibaren şişirilmiş bir balona bağlı dairesel bir kapsülle 'sıfır emisyonlu' ticari uçuşlar sunmayı planladığını belirtti. Şirket bu yılın ardından her sene boyunca 400 seferde 3 bin yolcu taşıyacağını aktardı. 

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi: Bir bilet 3,7 milyon lira - 3

BİR BİLET 200 BİN DOLAR

Ancak, uzaydan  Dünya'nın 360 derecelik manzarasını görmek isteyen yolcular bir bilet için 200 bin doları (yaklaşık 3,7 milyon lira) gözden çıkarmak zorunda kalacak. 

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi: Bir bilet 3,7 milyon lira - 4

Halo Space CEO’su Carlos Mira, geçen hafta yapılan test uçuşunun  Hindistan'ın Haydarabad kentindeki Tata Temel Araştırma Enstitüsü (TIFR) merkezinden yapıldığını ve uçuşun tam olarak planlandığı gibi gittiğini söyledi.

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi: Bir bilet 3,7 milyon lira - 5

Mira, “Bu ilk uçuştaki amacımız, uçuş programının en kritik parçalarından ikisi olan güvenlik sistemlerimizin yanı sıra navigasyon ve kontrol sistemimizi test etmekti. Tam olarak beklendiği gibi performans göstermelerinin yanı sıra, bu sistemleri geliştirmeye devam ederken ve birkaç ay içinde yapılacak bir sonraki test uçuşuna hazırlanırken kullanılacak sensörler, aletler ve uçaktaki kameralardan önemli veriler toplayabildik” dedi.

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi: Bir bilet 3,7 milyon lira - 6

İKİNCİ TEST UÇUŞU GELECEK YIL

Diğer taraftan Halo Space, 2023'ün ilk yarısının sonu için İspanya'nın Sevilla kentinde ikinci bir test uçuşu planlanıyor. Şirket, bu esnada iniş ve iniş sırasında parafoil kullanarak uçağı yönlendirmeyi deneyecek.

Şirketin uzay mühendisi ve CTO'su Alberto Castrillo, ""Bu süreçte, uçuş simülasyon algoritmalarını doğrulayacağız, kapsül ile uçuş kontrolü arasındaki iletişimi test edeceğiz ve ayrıca kapsüle takılı sensörlerden binlerce veri noktası toplayacağız" dedi.

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi: Bir bilet 3,7 milyon lira - 7

Denemelerin başarıyla tamamlanmasının ardından ticari seferlere başlayacak olan Halo Space, dünya çapında dört kıtada uçuş üsleri kurmayı planladığını aktardı.

Balonlu uzay yolculuğu deneme testini başarıyla gerçekleştirdi: Bir bilet 3,7 milyon lira - 8

UZAYI ZİYARET ETMENİN EN ÇEVRE DOSTU YOLU

Halo Space’in CEO’su ve kurucusu Carlos Mira “Geçtiğimiz 12 ay boyunca önceden var olan, kendini kanıtlamış ve güvenilir teknolojiyi kullanmak için havacılık endüstrisindeki en iyi ve en tecrübeli şirketlerle çalıştık. Ekip, ilk yıl içinde başardıklarımızdan oldukça memnun. Ancak nereye doğru yol aldığımız konusunda daha da heyecanlıyız. Yolculara hayat değiştiren bir deneyim sunarak onları dünyanın 40 kilometre dışına, uzayın kenarına götüreceğiz” dedi.

Halo Space, basınçlı kapsüllerinin CO2 salınımı yapmadan yükseldiğini belirtti. Böylece bu kapsüller, uzayı ziyaret etmenin en çevre dostu yolu haline geliyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.