SON DAKİKA
Hava Durumu

Elon Musk'tan yeni Twitter yasağı

Ünlü iş insanı ve Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk; Facebook, Instagram ve diğer bazı sosyal medya sitelerinden bahseden kullanıcı adlarının ve bağlantı adreslerinin kullanılmasını yasakladı. İşte yeni yasağın detayları...

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2022 07:35
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2022 07:35
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Elon Musk'tan yeni Twitter yasağı

Ünlü iş insanı ve Twitter'ın yeni sahibi Elon Musk; Facebook, Instagram ve diğer bazı sosyal medya sitelerinden bahseden kullanıcı adlarının ve bağlantı adreslerinin kullanılmasını yasakladı. İşte yeni yasağın detayları...

Twitter'ın sahibi Elon Musk, gündem yaratacak yeni yasak kararını açıkladı.

Twitter için link (bağlantı adresi) paylaşma meselesi ciddi bir probleme dönüştü. Bu sosyal medya mecrasının rakipleri bundan böyle kendisinden bahsettirmek için Twitter'a ödeme yapmak zorunda. DonanımHaber'e göre, ödeme yapılmadan yayımlanan tanıtım işlerinin (bir kullanıcı adının veya bir bağlantı adresinin kullanılmasıyla) devri kapatıldı.

TWITTER LİNK PAYLAŞMA OLAYINA EL ATTI: RAKİPLERE GEÇİT YOK!

Twitter anlaşılan o ki kendisine tehdit olarak gördüğü rakiplerinin ücretsiz tanıtım yapmasına izin vermeyi arzulamıyor. Bu yasaktan etkilenenler arasında yer alan platformlar şu şekilde:

- Facebook
- Instagram
- Mastodon
- Nostr
- Post
- Tribel
- Truth Social

Bu internet sitelerinin bağlantı adresini profil adresinin biyografi kısmında veya herhangi bir iletisinde kullanan kişilerin içerikleri kaldırılacak.

Elon Musk'ın yeni yasağına göre hiç kimse başkasını bu sitelerin bağlantı adreslerini kullanarak ilgili mecralara davet edemez ve bu mecraların reklamını herhangi bir paylaşım / tanıtım yöntemiyle bedava yapamaz.

Linktree ve Link.bio gibi üçüncü taraf platformlar da bu yasaktan etkilendi. Zira URL gizleme servislerini kullanarak tanıtım yapmak ve davetiye göndermek de bu yasağa aykırı.

Twitter bu konuda iki istisnanın mevcut olduğunu dile getirdi. İlk istisna Twitter'a içerik gönderilmesini veya Twitter'dan herhangi bir şekilde bahsedilmesini sağlayan çapraz paylaşımların yasak olmamasıyla alakalı. Çapraz paylaşım veya çapraz gönderi olarak adlandırılan bu yöntem yeni yasaktan etkilenen internet siteleri için de geçerli.
İkinci istisna ise adı kara listeye alınmayan sosyal medya platformlarından bağlantı adresleri veya kullanıcı adı aracılığıyla bahsedilmesinin serbest olmasıyla ilgili. 

Bu yasağı delen kişilerin hesabı geçici bir süre boyunca (eğer ilk suçu ise) askıya alınabilir. Bu askıya alma yaptırımına saygı duymayan profiller Twitter'dan kalıcı olarak uzaklaştırılacak.

Ayrıca herhangi bir marka hakkında rahatsız edici olarak nitelendirilen içerikler de silinecek. Twitter profilinde yer alan biyografi kısmına rahatsız edici bağlantı adresleri eklenemeyecek. Bunu yapanlar da geçici bir süre boyunca uzaklaştırılacak.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.