SON DAKİKA
Hava Durumu

Geleceği kodlayacak gençler Bursa’da yarıştı

ursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ile Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğinde kurulan Bursa İnovasyon Merkezi tarafından gençlerin kodlama yeteneklerini sergileyebilmeleri hedefiyle KODFEST yarışması yapıldı.

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2021 14:54
Haber Güncellenme Tarihi: 25.11.2021 14:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Geleceği kodlayacak gençler Bursa’da yarıştı

Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Erasmus+ Code is Loading Projesi kapsamında Bursa İnovasyon Merkezi'nin düzenlediği Kodlama Yarışmasına (KODFEST) BEBKA ev sahipliği yaptı.

YARIŞMAYA 50 TAKIM KATILDI
BEBKA hizmet binasında gerçekleşen yarışmada öğrencilerin kodlama yeteneklerini sergilemelerine yardımcı olmak, yeni projelerin ortaya çıkmasını sağlamak hedefiyle İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı resmi ve özel öğretim ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik yarışmaya 3'er öğrenciden oluşan, 20'si lise olmak üzere toplam 50 takım katıldı.  5 ile 8'nci sınıflarda eğitim gören öğrencilere blok kodlama ile oyun tasarımı, 9 ile 12'nci sınıf arasındaki lise öğrencilerine ise geliştirme kartı, devre tasarımı, geliştirme tasarımı ve web tasarımı hazırlamaları istendi. Verilen görevleri 3,5 saatlik gibi bir süre içinde tamamlayan öğrencilere, daha sonra ortaya koydukları çalışmayla ilişkin uzman isimlerden oluşan jüriye sunum gerçekleştirdi.

“GİRİŞİMCİLERİMİZ DÜNYADA ADINDAN SÖZ ETTİRİYOR”
Etkinliğe ilişkin bilgi veren BEBKA Genel Sekreteri M. Zeki Durak, Türkiye'de girişimcilik ekosisteminin çok önemli bir eşikten geçtiğini söyledi. Ülkemizden çıkan girişimcilerin dünyada adından bahsedildiğini ifade eden Durak, "Böyle bir ivmenin yaşandığı bu dönemde ülkemizde girişimcilik kültürünü yaygınlaştırmak, ekosistem güçlendirmek ve girişimciliği geliştirmek gün geçtikçe önem kazanıyor. Dolayısıyla, kamunun düzenleyici, yol gösterici ve izleyici bir rol üstlenmesi, gerekli durumlarda uygulamalarda yer alması, girişimcilik desteklerinin uygulanmasında bölgedeki paydaşlarla stratejik iş birlikleri yapılması önem arz ediyor" dedi.

“BÖLGEYİ BİR ÇEKİM MERKEZİ HÂLİNE GETİRECEĞİZ”
BEBKA olarak bölgede girişimcilik kültürünün çocuk yaşlardan itibaren yaygınlaştırılmasını çok önemsediklerini ifade eden Durak, bu çerçevede çocuk ve genç girişimcilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler yürüttüklerini, genç girişimcilere yönelik yazılım ve kodlama eğitimleri düzenlediklerini anlattı. Durak, 2019 Girişimcilik Mali Destek Programı kapsamında Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün "Çocuk Girişimcilik Merkezi"ne destek verdiklerini vurgulayarak, "Daha sonra bu proje büyüyerek 'Bursa İnovasyon Merkezi'ne dönüştü ve BEBKA binasında Ağustos 2021 yılında faaliyete geçti. Öğrenci ve öğretmenlerin yaratıcı fikirlerinin desteklenerek katma değerli ürün ve hizmetlere dönüştürüldüğü, girişimcilik ekosistemi oluşturulmasına fırsat veren bir Merkez kurmayı hedefledik. Bu kapsamda inovatif düşüncelere açık öğrenci ve öğretmenlerimize proje mentorluğu, girişimci becerileri, dijital tasarım ve kodlama benzeri eğitimler vermeyi planlıyoruz. Böylece bölgede sürdürülebilir ve inovatif bir girişimcilik ekosistemi oluşturarak, bölgeyi bir çekim merkezi haline getirmeyi amaçlıyoruz” diye konuştu.

“GELECEĞİN KODLAMA UZMANLARI, SANAYİMİZE YÖN VERECEK”
Çocuk ve gençlerin, şu an aldıkları "kodlama" eğitimini "oyun" gibi gördüklerinin altını çizen Durak, "Açıkçası çocuklar ve gençler bazen bu kodlama işini nasıl öğrendiklerinin bile farkına varamıyorlar. İnşallah bu gençler 'kodlama uzmanı' olarak ülke sanayisine yön verecekler. Ayrıca bu tür etkinliklerle gençlerimizi TEKNOFEST'e de hazırlıyoruz. Etkinlikte öğrenciler kodlama yeteneklerini sergileyerek, yeni projeler ortaya çıkaracak. Hedefimiz ise öğrencilerin etkinliğin sonuna kadar işlevsel bir ürün yapmak amacıyla kullanılabilir yazılım veya donanım oluşturması. KODFEST yarışmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, etkinliğimizin bölgemiz ve gençlerimiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.