SON DAKİKA
Hava Durumu

Instagram'da yeni özellik: 'Sessiz Mod'

Sosyal medya bağımlılığı günümüzde giderek büyüyen bir endişeye neden oluyor. Akıllı telefonların yaygınlaşması ve internete erişimin kolaylaşması ile özellikle gençler sosyal medya platformlarında daha fazla zaman harcıyor. Bu, arkadaşlar ve aile ile iletişim halinde olmak ve bilgi paylaşmak için harika bir yol olabilirken, aşırı sosyal medya kullanımı kişilerin akıl sağlığında olumsuz sonuçlara neden olabiliyor. Instagram, akıllı telefon bağımlığı ile mücadele etmek için "Sessiz Mod" (Quite Mode) adı verilen yeni bir özelliğini kullanıcılara sundu. "Sessiz Mod" nedir?", "Sessiz Mod Türkiye'de ne zaman kullanılacak?", "Instagram'da Sessiz Mod nasıl açılır?" gibi soruların yanıtlarını haberde bulabilirsiniz.

Haber Giriş Tarihi: 20.01.2023 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 20.01.2023 11:15
https://www.sozbursa.com
Instagram'da yeni özellik: 'Sessiz Mod'

Instagram, kullanıcıların gördüğü uyarı sayısını azaltmak ve onların akıllı telefon bağımlılığıyla mücadele etmesine yardımcı olmak için yeni bir 'Sessiz Mod' (Quite Mode) başlattı. Şimdilik belirli ülkelerde kullanıma sunulan “Sessiz Mod”, uygulamanın bildirimlerini kapatıyor ve doğrudan mesajlara (DM'ler) otomatik yanıtlar gönderiyor.

Instagram

Bununla birlikte Instagram, “Sessiz Mod”da olan kullanıcıların arkadaşlarının haberdar olması için  Instagram profil adlarının altına yeni bir "sessiz modda" durumu ekliyor. 

Instagram

SESSİZ MOD NASIL KULLANILIYOR?

Instagram kullanıcıları, uygulamanın “Ayarlar” kısmına gelip “Sessiz Mod”u açıp kapatabiliyor ya da  otomatik olarak etkinleştirilmesi için bir süre belirlemeyi seçebiliyor.

Instagram

Kullanıcılar ayrıca geceleri Instagram'da 'birkaç dakika' geçirdikten sonra “Sessiz Mod”u açmak isteyip istemediklerini soran bir istem alabiliyor.

Instagram

TÜRKİYE'YE YAKINDA GELECEK

Diğer taraftan, “Sessiz Mod” Birleşik Krallık, ABD, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki kullanıcılar tarafından  şu anda kullanılabilir iken, diğer ülkelerde "yakında" kullanıma sunulacak.

Instagram

Instagram'ın Mark Zuckerberg'e ait ana şirketi Meta'ya göre, "Sessiz Mod" özellikle gençlerin uygulamada "odaklanmalarını ve sağlıklı sınırlar koymalarını" hedefliyor. 

Instagram

Meta’dan yapılan açıklamada, yeni uygulamanın amacına yönelik, "Bugün, insanlara, özellikle de gençlere, Instagram'daki zamanlarını ve deneyimlerini yönetmeleri için yeni yollar sunuyoruz. Bu yeni özellikler, gençler için anlamlı olan ve içerik üreticileri için gerçekten yararlı şeyler oluşturmak için devam eden çalışmalarımızı yansıtıyor" denildi.

Instagram

Meta, “Sessiz Mod”un, kullanıcıların ağındaki kişilere müsait olmadıklarını belirterek arkadaşları ve takipçileriyle sınırlar koymaya teşvik edeceğini umuyor.

Instagram

SÜREKLİ GELEN BİLDİRİMLER GENÇLER ÜZERİNDE BASKI OLUŞTURUYOR

Firmaya göre, geri bildirimler, genç kullanıcıların genellikle platform aracılığıyla "ulaşılabilir olmaları gerektiğini hissetme" konusunda baskı hissettiklerini ortaya çıkardı.

Instagram

Çalışmalar, özellikle gençler için aşırı akıllı telefon kullanımı ile kötü ruh sağlığı arasında bir bağlantı olduğunu halihazırda ortaya koymuştu.

Instagram

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.