SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Serdar: “Gençlerimiz çevre gönüllüsü olsunlar”

‘İnsan ve Çevre’ konulu konferansta konuşan ÇEVREM Derneği Genel Başkanı Hüseyin Hüsnü Serdar, “Gençlerimizi doğayı korumaya, hepsini bilinçli çevre gönüllüleri olmaya davet ediyorum” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 05.06.2024 14:17
Haber Güncellenme Tarihi: 05.06.2024 14:27
Kaynak: Haber Merkezi
Başkan Serdar: “Gençlerimiz çevre gönüllüsü olsunlar”

ÇEVREM Derneği tarafından ‘Çevre Haftası’  etkinlikleri kapsamında, Şehit Erol Olçok Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde ‘İnsan ve Çevre’ konulu konferans düzenlendi.

Konferansa ÇEVREM Derneği Genel Başkanı Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar, BUDAK Başkanı, Kal-Bir ve Bursa Platformu Başkan Yardımcısı Ferudun BAYKARA, Şehit Erol Olçok MTA Lisesi Müdiresi İlkay Demirer, Müdür yardımcısı Mehmet Niyazi Köse ve Şehit Hakan Ünver MTA Lisesi Müdür Yardımcısı Emine Uysal’ın yanı sıra öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Konferansın ilk konuşmacısı olan ÇEVREM Derneği Başkanı Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar, “Sağlıklı bir yaşam sürmenin en önemli koşullarından birinin sağlıklı bir çevrede yaşamakla mümkün olduğunu”  belirterek şunları söyledi:

“Soluduğumuz havanın, içtiğimiz suyun, ürettiği gıdayı tükettiğimiz toprağın temiz olması gerekir. Tarım topraklarına, su kaynaklarına, sulak alanlara, ormanlara ne kadar az müdahale edilirse ve ne kadar az kirletilirse çevremiz ve doğamız o kadar çok korunabilir. Sürdürülebilir çevre politikaları ile kentleşme, aşırı nüfus yığılması, göç, sanayileşme ve tarım konularında özenli ve kararlı çalışmalar yapılması lazım geliyor. İnsanlığın rant uğruna doğayı ve çevreyi yayılma, talan ve işgal arzularıyla berbat etmesine dur denilmelidir. Kentimizi, ülkemizi ve dünyayı daha az kirletirsek insanlar daha uzun yıllar sağlık bir çevrede yaşama imkanı bulabilirler. Bunun için gençlerimizi doğayı korumaya, hepsini bilinçli çevre gönüllüleri olmaya davet ediyorum.”

“ÇEVREYİ KİRLETMEMELİYİZ!”

BUDAK Başkanı, Kal-Bir ve Bursa Platformu Başkan Yardımcısı Makine Yüksek Mühendisi Ferudun Baykara da Bursa’nın doğal güzelliklerini kaybetmemesi gerektiğine vurgu yaparak “Uludağ’ın yamaçlarından, tertemiz ve berrak bir şekilde Aras şelalesi olarak doğan Nilüfer ırmağının ovaya indikten sonra endüstriyel atıklar ve kanalizasyon içeriğinin akıtılmasıyla nasıl kirletildiğini, renginin karartıldığını, kokutulduğu ve mikrop yuvasına döndürüldüğünü görüyoruz. Bu duruma üzülüyoruz. Yılların ihmali diyerek işin içinden çıkılamıyor. Gençler! Çevreyi kirletmemeliyiz. Gördüğümüz bir plastik şişeyi, bir atığı toplayıp çöp kutusuna atmak küçümsenecek bir davranış değildir. Aman ne olacak bir şişeden, bir kutudan demeyeceğiz… Hepiniz bu ülkenin geleceğisiniz. Doğayı korumak, su kaynaklarını ve etrafı temiz tutmak sadece çevreci bir faaliyet değil, insanlığa karşı bir borçtur. Sanayi işletmeleri arıtma yapmalıdır. Atıkları akarsulara bırakmamalıdır. Belediyeler ve Kamu yönetimleri de sorumluluklarını ciddiyetle yerine getirmelidir” dedi. Baykara konuşmasının sonunda ise Nilüfer deresinin kirliliğini, Aras şelalesinin muhteşem akışını gösteren videoyu paylaştı.  

ÇEVRE BİLİNCİ

Çevre haftası dolaysıyla çevrenin öneminin vurgulandığı konferansın sonunda Şehit Erol Olçok MTA Lisesi Müdiresi İlkay Demirer ve konferansın düzenlenmesini sağlayan Müdür yardımcısı Mehmet Niyazi Köse tarafından konuşmacılara teşekkür edilerek, ‘öğrencilerde çevre bilincinin gelişmesine verdikleri katkıdan dolayı’ günün anısına plaket takdim edildi.

   

Kaynak: Haber Merkezi

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.