SON DAKİKA
Hava Durumu

Başkan Türkyılmaz’dan kamuoyuna önemli duyuru

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, dün yaşanan 5,1 büyüklüğündeki depremin ardından, belediye binasının tahliye edilmesi ve ilçedeki son duruma yönelik  sosyal medyasından duyuru yaptı.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2023 13:23
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2023 13:33
Kaynak: (Meriç BARUTCU)
Başkan Türkyılmaz’dan kamuoyuna önemli duyuru

Başkan Türkyılmaz “Yaşanan depremin ardından belediye binamızı tedbir amaçlı boşalttık. Teknik ekiplerin incelemesinin ardından kesin rapor, kamuoyuyla paylaşılacak. Önceliğimiz, yeni belediye binasını Mudanyamıza kazandırmak, depreme karşı dirençli ve güvenli bir kent yaratmak. Bunun için bilim ne diyorsa onu yapacağız” dedi.

Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın duyurusunun tamamı şöyle:

“KAMUOYUNA ÖNEMLİ DUYURU

Geçtiğimiz hafta Mudanya’da yaşadığımız sel felaketinin ardından bu kez depremle sarsıldık. 4 Aralık sabahı 5.1 ve 4.5 büyüklüğünde merkez üssü Mudanya olan deprem, çevre illerimizden de hissedildi. Depremin kuşkusuz en çok zarar verdiği bina, 1976 yılında yapılan ve geçmişte güçlendirme de yapılmış olan belediye ana hizmet binamız oldu. 6 Şubat Doğu depremlerinin ardından öncelikli konumuz, depreme karşı bina ve zemin açısından dayanıklı bir kent yaratmak oldu. Bursa Teknik Üniversitesi’nin desteğiyle Hızlı Tarama ile bina tespitine başladık. Ana hizmet binamız 1999 depremi öncesi yapılardan olması ve risk puanı yüksek olması sebebi ile bu projemiz kapsamında Hızlı Tarama Testi yapılacak öncelikli binalarımızdan biriydi. Bu süreçte belediye binası için yeni yer arayışına girdik ve yeni belediye binamızı Çağrışan mahallemiz için hazırladığımız Çağrışan- Göynüklü Uygulama İmar Planlarında ‘belediye hizmet alanı’ olarak ayırdığımız alanda yapmayı planladık. Yine bu süreçte Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığı ile koordineli Bursa Teknik Üniversitesi işbirliğinde Mudanya’nın sahip olduğu afet potansiyelini belirlemek için sıvılaşma riskinin en yüksek olduğu mahallelerimizden biri olan Siteler mahallemizden başlamak üzere mikrobölgeleme çalışmasını başlattık. Kentsel Tasarım Müdürlüğümüz tarafından alt yapı çalışmaları tamamlandı. Siteler Mahallesi 76.60 hektar alanda mikrobölgeleme çalışması için ihale dosyamızı hazırladık. Mudanya Belediyesi olarak uzmanların yaptığı açıklamaları dikkate alarak, ilçe genelindeki mevcut yapı envanterinin deprem risk seviyelerinin tespit edilmesi için “Hızlı Tarama Yöntemi” başvurularını da almaya başladık. Öncelikli olarak Burgaz, Eğitim, Siteler, Yalı Mahalleleri ve Ömerbey Mahallesi Demirhane bölgesinde ücretsiz olarak uyguladığımız çalışma için başvurular, Mudanya Belediyesi Kentsel Tasarım Müdürlüğü’ne yapıldı. Marmara Bölgesi'nin deprem gerçeğiyle yüzleşmek zorundayız. Deprem ne yazık ki yaşamımızın bir parçası haline gelmiş durumda. Ancak bu gerçekle yaşamanın en önemli yolu, hazırlıklı olmak. Bu zorlu gerçekle yüzleşirken, siyasi ve bireysel rant elde etmek yerine dayanışma içinde olmalıyız. Hep birlikte hareket ederek, olası bir felaketi en az hasarla atlatmak için çaba göstermeliyiz. Yaşanan depremin ardından belediye binamızı tedbir amaçlı boşalttık. Teknik ekiplerin incelemesinin ardından kesin rapor, kamuoyuyla paylaşılacak. Önceliğimiz, yeni belediye binasını Mudanyamıza kazandırmak, depreme karşı dirençli ve güvenli bir kent yaratmak. Bunun için bilim ne diyorsa onu yapacağız. Bu süre içerisinde belediye hizmetlerimizi aksamadan sürdürecek, çalışmalarımıza diğer ek hizmet binalarımızda devam edeceğiz. Mudanyalı hemşehrilerimizden de bu konuda anlayış bekliyor, çalışmalarımızı sürdüreceğimiz ek hizmet binalarımıza müracaat etmelerini rica ediyoruz. Hepimize tekrar geçmiş olsun.”

Kaynak: (Meriç BARUTCU)

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.