SON DAKİKA
Hava Durumu

BUMİAD’dan Temel Afet bilinci eğitimi

Bursa Mühendis ve Mimar İş İnsanları Derneği (BUMİAD) 6 Şubat Depremi’nin 1. yıldönümü nedeniyle üyelerine yönelik düzenlediği Temel Afet Bilinci Eğitiminde 911 Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ali İhsan Gülcan’ı ağırladı.

Haber Giriş Tarihi: 09.02.2024 17:33
Haber Güncellenme Tarihi: 09.02.2024 17:33
Kaynak: Bülten
BUMİAD’dan Temel Afet bilinci eğitimi

Toplantının açılışında konuşan BUMİAD Başkanı Mustafa Gümüş, ülkeyi yasa boğan büyük acıyı unutmadıklarını ve unutturmayacaklarını belirtirken, yapılması gerekenlerin de ihmal edilmeden tamamlanması ve hatırlatmak gerektiğini dile getirdi.

BUMİAD üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği Temel Afet Bilinci Eğitiminde konuşan 911 Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ali İhsan Gülcan, deprem, sel, orman yangını gibi afetlerin belli bir nokta önlenebilir olduğunu, bunun için afetler öncesi, sırası ve sonrasında yapılması gerekenlere uyulması gerektiğini söyledi.

Depremler başta olmak üzere son yıllarda meydana afetlerde yaşananları kısa filmlerle hatırlatan 911 Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ali İhsan Gülcan, Acil Durum Eylem Planı uygulamasının önemine dikkat çekti.

Ali İhsan Gülcan, “İnsan kaynağı ile eğitim başta olmak üzere, afet psikolojisinden haberleşmeye, arama kurtarma ekipleri ile ekipmanlarından sağlık birimleriyle güvenlik meselelerine, yapı stopu bilgisinden toplanma alanları ve ulaşım konusuna kadar afetler öncesi modellemeler yapılmalıdır. Afet sırasında önce can güvenliği konusuna hassasiyet gösterilmelidir. Sonrasında ise koordinasyon merkezinin yönlendirmeleriyle kademeli olarak günlük yaşama dönmenin çalışmalarına başlanmalıdır” dedi.

6 Şubat depremi sonrası BUMİAD’ın Nilüfer Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar hakkında da bilgi paylaşımının ardından 911 Arama Kurtarma Derneği Başkanı Ali İhsan Gülcan toplantıya katılan BUMİAD üyelerinin sorularını cevaplandırdı.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.