SON DAKİKA
Hava Durumu

Bursa'da haremlik selamlık oturma düzeni isteyen müdüre soruşturma

Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın, okuldaki kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması için öğretmenlere yazı gönderdi. Konuyla ilgili Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Bu gerici müdürün derhal görevden alınmasını istiyoruz. Böyle bir anlayış okul yöneticisi olamaz” diyerek tepki gösterdi. Okul Müdürü Haydar Akın hakkında soruşturma başlatıldı.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2022 12:13
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2022 12:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bursa'da haremlik selamlık oturma düzeni isteyen müdüre soruşturma

Bursa Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın‘ın, okuldaki kız öğrencilerle erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması için öğretmenlere talimat verdiği belirtildi. Akın, öğretmenlere mesajlaşma uygulaması üzerinden kız ve erkek öğrencilerin ayrı sıralara oturtulması gerektiğini içeren bir mesaj gönderdi.

Cumhuriyet’ten Sena Tufan’ın aktardığına göre Akın, gönderdiği mesajda, “Değerli arkadaşlar sınıflarımızda kız ve erkek yan yana oturtulmuş bazı sınıfları görüyorum. Sınıf öğretmenlerimizin sınıflarda kesinlikle erkekleri erkeklerle kızları kızlarla oturtulması konusunda hassas davranmanızı özellikle rica ediyorum. Bu durumda olan sınıf öğretmenlerimizin en kısa zamanda gerekli değişiklikleri yapmalarını önemle rica ederim” ifadelerini kullandı.

Bunun yanında Akın, resmi bir evrak da hazırlayarak, “Değerli öğretmen arkadaşlarımızı 22.03.2022 tarihi itibari ile tüm sınıflardaki oturma düzeninin değiştirilmesi ve erkek öğrenciler ile erkek, kız öğrenciler ile kız öğrencilerin denk geleceği şekilde bir düzen oluşturulması gerekmektedir. Gereğini arz ederiz” yazısını öğretmenlere gönderdi.

‘BİLİMDEN PAYINI ALMAMIŞ YÖNETİCİLER ÇOCUKLARIMIZ İÇİN TEHLİKELİ’

Müdürün talimatına tepki gösteren Eğitim-İş Bursa Şube Başkanı Yeliz Toy, “Bilimden ve pedagojiden payını alamamış okul yöneticileri çocuklarımız için tehlikelidir. Türkiye’de cinsiyet ayrımcılığı kadınların neredeyse her gün bedelini canlarıyla ödedikleri bir seviyeye gelmiştir. Geri kalmış toplumların değer yargısı olan cinsiyet ayrımcılığının gelecek nesillerde ortadan kalkması gerekirken, bu ayrımcılığın gerici okul yöneticileri eliyle okullarda pekiştirilmesi, küçük yaşlardan itibaren çocukların cinsiyet ayrımcılığına tabi tutulması ve bunu yaşamın bir kuralı gibi öğrenmelerinin yarattığı tehlike, kadınlarımızın daha uzun yıllar cinsiyet ayrımcılığı nedeniyle şiddete uğrayacağının ve hatta bu ayrımcı tutum nedeniyle yaşamlarını kaybetmeye devam edebileceklerinin bir göstergesidir” ifadelerini kullandı.

VALİYE ÇAĞRI: VAKİT KAYBETMEDEN GÖREVDEN ALINMALI

Toy, Bursa Valisi Yakup Canpolat’a müdürün görevden alınması için çağrıda bulunarak, “Böylesine ayrımcı ve cinsiyetçi bir kafa yapısına sahip kişilerin okul yöneticisi olarak görev yapıyor olması çocuklarımızın geleceği açısından en büyük tehditlerden birisidir. Çocuklarımızın cinsiyetleri üzerinden yasal yetkilerini de aşarak suç işleyen bu okul müdürünü vakit kaybetmeden görevden almalıdır. Kendi çocukları için bile bir baba olarak büyük bir tehlike olan bu okul müdürünün yüzlerce öğrencinin eğitim gördüğü bu okulda müdür olarak kalması büyük sakıncalar taşımaktadır. Mithatpaşa Ortaokulu öğrenci velileri de kendi çocukları üzerinden yürütülen bu çirkin ayrımcılığa izin vermemelidir” dedi. Toy, “Eğitim İş olarak bu zihniyete geçit vermeyeceğiz” diye ekledi.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Okuldaki öğretmenlere gönderdiği yazıda, kız öğrencilerle erkek öğlencilerin birlikte oturmaması talimatı veren Osmangazi Mithatpaşa Ortaokulu Müdürü Haydar Akın hakkında soruşturma başlatıldı.

Osmangazi Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada, “Basında yer alan Osmangazi İlçesindeki bir ortaokulda yaşanan hususlarla ilgili inceleme soruşturma başlatılmış olup, konu hakkında çalışmalar tüm boyutlarıyla kapsamlı bir şekilde ve hassasiyetle yürütülmektedir” denildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.