SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'dan Bakan Koca'ya soru önergesi: Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ne zaman açılacak?

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ile ilgili, Sağlık Bakanı Sayın Fahrettin Koca'ya soru önergesi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.01.2023 10:17
Haber Güncellenme Tarihi: 14.01.2023 10:17
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'dan Bakan Koca'ya soru önergesi: Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ne zaman açılacak?

CHP Bursa Milletvekili Prof.Dr.Yüksel Özkan, inşaatı devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nin ne zaman açılacağını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya sordu.

Yüksel Özkan soru önergesi ile ilgili açıklamasında şunları söyledi;

Hastaneyi Ne Zaman Açacaksınız?

9/5/2016'da ihalesi yapılan hastane inşaatının henüz yarısı bile tamamlanmamışken, yüklenici firma tasfiye edildi. Bursa Şehir Hastanesi'nin açılmasıyla birlikte inşaat çalışmaları uzun bir süre durdu. Aylarca bir çivi çakılmadı. Yoğun baskılarımız karşısında apar topar ihalesi yapıldı.

Süreci yakından takip ettiğini dile getiren Özkan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın konuyla ilgili soru önergelerini yanıtsız bıraktığını, inşaatın 7 yıldır devam ettiğini ve yapımı yılan hikayesine dönen hastanenin ne zaman açılacağını tekrar sordu.

Kamu Zararı Ne Kadar?

1315 yataklı Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi'nin inşaatının defalarca durması ve tekrar tekrar ihaleye çıkılması nedeniyle bir türlü bitirilemediğine değinen Özkan, "23.07.2020 tarihinde Meclis Genel Kurulu'nda yapmış olduğu konuşmasında, ortaya çıkan kamu zararının 100 milyon TL'yi bulduğuna dikkat çekerek, o tarihte zararın cevabını vermediler, şimdi bir kez daha soruyorum, kamu ne kadar zarara uğratılmıştır" dedi.

Hekimleri Nereden Getireceksiniz?

Yüksel Özkan şöyle devam etti;

"Türk Tabipleri Birliği (TTB) verilerine göre, 2021 yılında 1405 hekim, yılın ilk 10 ayında 1106'sı uzman olmak üzere, toplam 2153 hekim yurt dışında çalışma vizesi anlamına gelen 'İyi Hal Belgesi' aldı. Yurt dışına göç eden doktor sayısı yılın ilk 10 ayında rekor seviyeye ulaştı." 

AK Parti'nin sağlık politikalarını da eleştirerek, hastane randevusu alamayan yüzlerce vatandaşın her gün kendilerini aradığına değinen Özkan, "Gelinen noktada sağlık sistemi iflas etmiştir" açıklamasında bulundu.

Yurt dışına giden hekimler ve kamu hastanelerinde yaşanan istifalar ile hekim sayısının azalmakta olduğuna dikkat çeken Yüksel Özkan, "1305 yataklı hastanenin hekim ve yardımcı sağlık personelini nereden temin edecekler? Yoksa diğer kamu hastanelerinden görevlendirmeler yoluyla sağlık hizmeti mi sunacaklar?" dedi.

Yüksel Özkan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya şu soruları yöneltti:

1.Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi ne zaman açılacaktır?

2.Yapımı 7 yıldır devam eden Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi inşaatı süresince oluşan kamu zararı ne kadardır?

3.1315 yatak kapasiteli olacağı belirtilen ilgili hastanenin yeterli sağlık hizmeti sunabilmesi için başta uzman hekim ve yardımcı sağlık personeli atamalarını hangi insan kaynağı havuzundan yapacaksınız?

4.Yoksa, diğer hastanelerden görevlendirme ile mi sağlık hizmetini gerçekleştireceksiniz?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.