SON DAKİKA
Hava Durumu

Deprem kuşlara ilgiyi arttırdı: Hayvanlar depremleri önceden hissetti mi?

Kahramanmaraş merkez üslü depremlerin ardından, kuşların deprem öncesinde çırpınarak telaşlanmaları iddiası üzerine Kastamonu'da hobi kuşlara ilgi arttı.

Haber Giriş Tarihi: 07.03.2023 11:16
Haber Güncellenme Tarihi: 07.03.2023 11:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Deprem kuşlara ilgiyi arttırdı: Hayvanlar depremleri önceden hissetti mi?

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremlerin ardından, kuşların depremi birkaç saniye ya da birkaç dakika önce hissedip garip davranışlar sergilediği yönündeki iddialar ve bilimsel araştırmalardaki benzer neticeye varma durumlarının ardından hobi kuşlarına ilgi arttı. Depremin ardından Kastamonu'da kuş satışı yapan 'pet shop'ları ziyaret eden birçok vatandaş, depremi önceden hissettiklerini belirterek muhabbet kuşu satın aldı. Kastamonu'daki pet shop işletmecileri de depremlerin ardından kuş satışlarında artış yaşandığını söyledi.

“GELEN MÜŞTERİLER, YAŞANAN DEPREM FELAKETİNDEN SONRA KUŞ ALMAK İSTEDİKLERİNİ SÖYLÜYORLAR"
Deprem sonrasında muhabbet kuşu satışlarında artış yaşandıklarını söyleyen pet shop işletmecisi Ahmet Serkan Topçu, “Kuşlar eskiden beri sevilen hayvanlardır. Ama bu deprem felaketinden sonra tabi tüm hayvanların depremi daha önceden hissettikleri için biraz daha talep ve önemleri arttı, çok şükür işlerimiz iyi. Gelen müşteriler, yaşanan deprem felaketinden sonra kuş almak istediklerini söylüyorlar. Deprem bölgelerinden gelen depremzedelerimiz yanlarında getirdikleri muhabbet kuşlarını beslemeye ve ilgili ürünleri almaya devam ediyorlar. Kuşların değerini depremlerden sonra daha iyi anlamış olduk. Hayvanlar hisli hayvanlar, 'kuş' deyip geçmemek lazım. Sahibini çok iyi bilirler, sadıktırlar, sahibini iyi bilirler” dedi.

HAYVANLAR DEPREMLERİ ÖNCEDEN HİSSETTİ Mİ?

Hayvanların güçlü depremleri insanlardan önce algılayabildiği fikri eski çağlardan beri var olan bir teori ve bunu destekleyen bilimsel araştırmalar da bulunuyor. Bilim insanları, tıpkı sismolojik makinelerin insan vücudunun algılayamadığı sarsıntıları algılayabilmesi gibi, hayvanların da daha güçlü deprem dalgaları gelmeden saniyeler önce yeryüzünden geçen küçük ön şokları algılayabilecek donanıma sahip olduklarını söylüyor. Hatta bazı araştırmacılar, hayvanların bu sarsıntıları öncü sarsıntılardan önce hissedebileceklerini söylüyor.

Deprem kuşlara ilgiyi arttırdı: Hayvanlar depremleri önceden hissetti mi? - 2

HAYVANLAR P DALGALARINI HİSSEDEBİLİYOR

ABD Jeolojik Araştırmalar Kurumu'na (USGS) göre, bir depremden önceki saniyelerdeki anormal hayvan davranışları, iki tür sismik dalga arasındaki farkla açıklanıyor. Birincil dalgalar ya da P dalgaları bir depremden ilk yayılan ve merkez üssünden saniyede birkaç kilometre hızla ilerleyen dalgalara deniliyor. USGS, bunların hayvanlar için daha fark edilebilir olduğunu söylüyor. P dalgalarını, zemini yuvarlanma hareketiyle sarsan daha güçlü ikincil veya S dalgaları takip ediyor.

Konuya ilişkin USGS kılavuzunda "Çok az insan deprem kaynağından en hızlı ilerleyen ve daha büyük S dalgasından önce gelen daha küçük P dalgasını fark eder. Ancak daha keskin duyulara sahip birçok hayvan, S dalgası gelmeden saniyeler önce P dalgasını hissedebilir." deniliyor. 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.