SON DAKİKA
Hava Durumu

İnegöl’ün yeni mezarlığı define hazır

İnegöl Belediyesi, merkezdeki mezarlıkların tamamının doluluk oranına ulaşması üzerine şehrin güneyinde İsaören Mahallesi sınırları içerisinde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla yeni bir kent mezarlığı oluşturdu. Merkeze 2 km mesafedeki yeni kent mezarlığı, defin için hazır hale getirildi.

Haber Giriş Tarihi: 25.11.2021 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 25.11.2021 15:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
İnegöl’ün yeni mezarlığı define hazır

İnegöl’de şehir merkezinde 12 mezarlık bulunurken, bu mezarlıklardan; İstanbullu Hasan Mezarlığı, Kavaklaraltı Mezarlığı, Hastane Mezarlığı, Mahmudiye Mezarlığı, Orhaniye Mezarlığı, Mesudiye Cami İçi ve Dere Boyu Mezarlıkları ve Alanyurt Köy İçi Mezarlığı tamamen doldu ve define kapatıldı. Akhisar Mezarlığı, Huzur Mahallesi Mezarlığı ve Mahmudiye Mahallesi 2. Etapta ise çok az sayıda mezar yeri bulunurken, son olarak hizmete alınan Alanyurt Hamzabeyli Sadıkağa Kent Mezarlığında da yüzde 25’lik doluluk oranına ulaşıldı. İnegöl Belediyesi, mezarlık alanların hızla tükenmesi üzerine şehrin güneyinde İsaören Mahallesinde yeni bir kent mezarlığı oluşturmak için bir süre önce çalışmalara başlamıştı.

ŞEHRİN 10 YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK
Merkeze 2 km mesafede İnegöl Belediyesine ait 4.869 m2’lik alan ile Bursa Büyükşehir Belediyesine ait biri 14.424, diğeri 3.187 m2’lik 3 parsel birleştirilerek toplam 22.480 m2’lik yeni bir mezarlık alanı oluşturuldu. Etap etap hizmete açılacak alanın 985 m2 alandan oluşan ilk etap çalışmaları büyük ölçüde tamamlandı. Şu an hâlihazırda 9 adet mezar yeri defin alınacak duruma geldi. Burada yürüyüş yolları yapıldıktan sonra ilk etap çalışmaları tamamlanmış olacak. İlk etapta yaklaşık 180 mezar yeri olacak. İlk etap dolduktan sonra diğer bölümlerle ilgili çalışmalar başlayacak. Mezarlık alanı toplamında 4 bine yakın mezar yeri bulunacak ve şehrin yaklaşık 10 yıllık ihtiyacını karşılayacak.

MERKEZDE MÜKERRER DEFİN HARİCİ DEFİN YAPILAMIYOR
Belediye Başkanı Alper Taban, bugün beraberindeki heyetle birlikte define hazır hale gelen alanda incelemelerde bulundu. Burada bir açıklama da yapan Başkan Alper Taban, “Bugün İsaören Mahallemizde oluşturmaya çalıştığımız, geçmişte de planlarımızda mezarlık alanı olarak ayrılmış olan yeri aktif etmek üzere çalışmalar yürütüyoruz. Şehrimizde var olan özellikle merkezde mukim olan mezarlıklarımızın pek çoğu doluluk oranına ulaştı ve define kapalı duruma getirildi. Yeni bir mezar yerimi kazımı gerçekleşmiyor ancak mevcut mezar yerine üzerinden en az 5 yıl geçmiş ise birinci derece yakınının defni yapılabiliyor” dedi.

YENİ KENT MEZARLIĞINDA İLK ETAP DEFİNE HAZIR
Başkan Alper Taban, yeni kent mezarlığının define hazır hale getirildiğini kaydederek şöyle konuştu: “Şehir merkezimizde define açık olan Mahmudiye mezarlığımızın 2. Etabı var. Orası da artık son demlerini yaşıyor. Orada ad tek tük kalan alanlar dolduruluyor. Bir de Alanyurt’ta Hamzabeyli Sadıkağa Kent Mezarlığımız var. Orada defin yapabiliyoruz ancak şehrin güney hattında da şuanda planlarımızda var olan halihazırdaki mezarlık alanını Büyükşehir Belediyemizin de destek ve çalışmalarıyla, bizlerin de girişimleriyle aktif etmek üzere çalışmalar yapılıyor. İlk etapta hemen arkamızda gördüğünüz tel örgü ile çevrilmiş alan define hazır hale getirildi. Takip eden günlerde içerisinde de yürüyüş yolları ve geçiş alanları tanzim edilerek mezarlığımız hazır hale getirilecek.”

“Alanyurt Hamzabeyli Sadık Ağa Kent Mezarlığımız şuanda yüzde 25 doluluk oranına ulaştı. Çok çabuk tüketiyoruz bu alanları. Bir yandan kırsal mahallelerimizdeki mezarlık alanlarımızı da kullanmaya devam ediyoruz. Bu mezarlık şehrimizde 2 km mesafede. Burada 4.869 m2’lik ilk alan İnegöl Belediyemize ait. Devamında Büyükşehir Belediyemize ait 20 dönümlük bir alan var. Bu alanlar içerisinde hızlı şekilde yapılandırma sağlanacak. İlk etapta 9 mezar hazırlanarak defin alınacak hale getirildi. Toplamda da ilk etapta 180 mezar yerimiz hazır olacak. Rezerv alanları da bir taraftan hızlı şekilde faal hale getireceğiz. Nihayetinde bu da hayatın bir gerçeği. Her nefis ölümü tadacak. Allah herkese hayırlı ömür, hayırlı ölüm nasip etsin. Mezarlıklarımızın da hem defin esnasında doğru şekilde yerleşim sağlamak hem de sonrasında ecdadına dua etmek için gelen insanların güzel şekilde yürüyüş yollarını kullanarak, tertipli bir alanda duasını etmesi için çalışmalarımızı yapacağız. Katkı ve destekleri için Büyükşehir Belediye Başkanımız Alinur Aktaş’a ve çalışma arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.