SON DAKİKA
Hava Durumu

SİVİLAY 'Göç ve Kültür' üzerine konuştu

Bursa Sivil Toplum Derneği’nin (SİVİLAY) geleneksel Yemekli Sohbet Toplantısı (YESGE), Minteks Özlüce'de gerçekleştirildi.

Haber Giriş Tarihi: 11.10.2022 15:16
Haber Güncellenme Tarihi: 11.10.2022 15:16
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
SİVİLAY 'Göç ve Kültür' üzerine konuştu

Sivilay Başkanı Okan Aras, pandemi ile ara verdikleri yüz yüze etkinliklerine yeniden başladıklarını belirtirken YESGE toplantıları ile Bursa'ya ait bilgi paylaşımları yaparak, sosyal, kültürel ve ekonomik alanda kentlilik bilincinin gelişmesine katkı koymaya devam edeceklerini söyledi. 

Açılış konuşmasının ardından, Sivilay’ın kurucu üyelerinden olan Sosyolog Prof.Dr. İsmail Doğan ‘Göç ve Kültür’ konulu sunumunu gerçekleştirerek, göçün toplumsal tarihimizdeki yeri ile modern hayata getirdiği etkileri kültürel ve eğitimsel deneyimler üzerinden aktardı.

Konuşmasında tarihsel ve sosyolojik boyutun göç ve kültürün iki temel ayağını teşkil ettiğini anlatan Prof.Dr. Doğan, yurt dışı göçleri Almanya örneğinde, Balkan göçleri ve göçte İstanbul tecrübesini tarihsel boyutta, Suriyelileri güncel boyutta, köyden mahalleye evrilen süreci ise iç göçün kentleşme istikametindeki yeni açılımları olarak ele alarak önemli bilgiler aktardı.

İsmail Doğan konuşmasında, özellikle göç fayı üzerinde kurulu ülkelerde sosyolojik fay kırılmalarının gerçekleşeceğini ifade ederek, “Göç sadece bir mekân değişikliği değildir. Yaşam kalitesi arayışı içinde olan insanın sosyal bir varlık olarak yeni bir kültüre açılımıdır. İnsan geçmişle geleceğin gelgitler yaşadığı hafızasını, kültürel belleğini gittiği her yere götürür. Hep ‘Buralı değil oralı” olmayı yaşar. Bu bağlamda göçü mekanla sınırlı olarak basit bir olgu olarak göremeyiz. Toplumsal kabul olgusu üzerinden değerlendirdiğimizde, göçlerin sosyolojik ve kültürel sorunları da beraberinde getirdiği bir gerçektir,” dedi.

Büyükşehir Belediyesinin eski başkanlarından Erdem Saker, üyeler arasında farklı bakış açılarıyla interaktif devam eden toplantıda “Yapılan tüm konuşmalardan sonra mutlaka çözüm önerilerinin de anlatılması şarttır” diyerek görüş bildirdi. SİVİLAY başkanı Okan Aras da “Kasım ayı içerisinde yine farklı konular üzerine bilgi paylaşımları yapmaya devam edeceğiz,” diyerek katılım gösteren üyelere ve katkılarından dolayı Prof.Dr. İsmail Doğan’a teşekkür etti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.