SON DAKİKA
Hava Durumu

SİVİLAY ‘Umut Işığım' dedi

Siyaset üstü yapılanmasıyla çalışmalarını sürdüren Bursa Sivil Toplum Derneği (SİVİLAY) üyeleri, Minteks-Kalder Tesisleri’nde bir araya geldi. Geleneksel hale getirilen ve farklı konuların interaktif bir ortamda tartışıldığı konferans serisinde bu kez iki ayrı konu incelendi. Açılış konuşmasını yapan SİVİLAY Yönetim Kurulu Başkanı Okan Aras, yeniden birlikte olmanın ve katılımın artarak devam etmesinin önemine değindi. Aras “Önümüzdeki süreçte daha etkin sunumlar ile kentimiz Bursa için üretmeye, pozitif çözümler önermeye devam edeceğiz” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 23.03.2023 13:43
Haber Güncellenme Tarihi: 23.03.2023 13:43
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
SİVİLAY ‘Umut Işığım' dedi

Gecenin ilk bölümünde; ülkemizin büyük deprem felaketinde bölge desteğine giden Sertaç Şipka, Gönüllü Hareketi başkanı olarak 35 arkadaşı ile birlikte yaşadıklarını anlattı.

AFAD koordinasyonu ile Osmaniye’de görev yapan ekip, 14 gün boyunca çok önemli destek verdiklerini sayılar ile aktardı. İskenderun Sahra Hastanesi’nde görev yapan SİVİLAY kurucu üyelerinden Dr. Ceyhun İrgil ise bilinmeyen ayrıntıları anlatırken, üyeler zaman zaman gözyaşlarını tutamadı.

İrgil; pozitif bilimler ışığında yeniden yapılanmanın, bölge ve ülkemiz için şart olduğuna dikkat çekti.

‘UMUT IŞIĞIM’

İkinci bölümde ise; yıllardır psikanalitik psikoterapist ve sanat terapisti olarak çalışan Psikiyatrist ve Psikoterapist, Uzm.Dr.Aslı Aktümen ‘Umut Işığım’ filminin analizini yaptı. Aktümen ‘doğduğumuz evden memleketimize, ilkokul öğretmenimizden ilk aşkımıza kadar, tesadüflerle yol alırız yaşamda. Hayatta birçok şeyi biz seçemeyiz. Hastalıklarımız, başımıza gelen kazalar, ne de dış görünüşümüzü seçebiliriz aslında’ derken şu sorulara da yanıt aradı: Peki bu kader; bizim iyi hissetmemizi ne kadar etkileyebilir? Etrafta olan her şeyden sıyrılıp, daha iyi, daha mutlu hayata dair yüksek motivasyonlu hissetmek için, ne yapmamız gerekir? Seçemediklerimizden sıyrılıp, seçebildiklerimizle kendi modumuzu ve kendi iç motivasyonumuzu, ne kadar-nasıl değiştirebiliriz?

SERBEST KÜRSÜ

SİVİLAY Başkanı Okan Aras, konferans bitiminden hemen sonra interaktif ortamı oluşturup, üyelere serbest kürsü yaratarak, farklı yorumların paylaşılmasına, fikir alışverişi yapılarak, fayda sağlanmasına öncülük etti. Yapıcı önerilerin geldiği bu bölümde, konu doğal olarak yine deprem konusuna dönüştü. Final konuşmasını yapan SİVİLAY kurucu üyelerinden Erdem Saker, Nisan ayında yapılacak olan konferansın, bilimsel veriler ile Bursa deprem gerçeği olmasını talep etti. Bu konuda akademik oda uzmanlarından destek alınarak, sonuçların medya kanalları aracılığıyla Bursa halkı ile paylaşılması da, alınan örnek kararlardan biri oldu.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.