SON DAKİKA
Hava Durumu

Yenişehir’de örnek uygulama: Genç Başkan

Yenişehir Belediyesi’nde gençlerin yönetime katılması ve kamu hizmet sunumunu öğrenmesi amacıyla ayda bir gün bir lise son sınıf öğrencisi Belediye Başkanı Davut Aydın’la mesai yapacak.

Haber Giriş Tarihi: 23.11.2021 10:48
Haber Güncellenme Tarihi: 23.11.2021 10:50
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Yenişehir’de örnek uygulama: Genç Başkan

Yenişehir Belediye Başkanlığı’nda, 55 bin nüfuslu ilçede demokratik katılımı yaygınlaştırmak amacıyla lise son sınıf öğrencileri isteğe bağlı olarak, Milli Eğitim Müdürlüğü’nün belirleyeceği takvim doğrultusunda Başkan Davut Aydın’ın mesaisine eşlik edecek.

Yerel yönetim olarak gençleri yönetilen değil yönetimde paydaş olarak görmek istediklerini belirten Belediye Başkanı Davut Aydın, konuyla ilgili Yenişehir Kaymakamı Rahmi Köse ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Musa Ayaz ile yaptıkları görüşmenin ardından uygulama sürecini başlatacaklarını belirtti. Başkan Aydın, proje kapsamında ilçedeki 800’e yakın lise son sınıf öğrencisinden haftada bir gün olmak kaydıyla seçilen bir gencin, milli eğitimin belirleyeceği takvim doğrultusunda belediyedeki mesaisine eşlik edeceğine söyledi. Başkan Aydın, mesaiye eşlik eden öğrencinin izlenimlerini daha sonra okulda arkadaşlarıyla paylaşacağını ifade etti.

GENÇLİK BAHARDIR
“Bu yöndeki talep, gençlerden geldi. Açıkça belirtmem gerekiyor ki toplumda genel bir kanı var. O da şu: gençliği söyleneni anlamaz, dediği anlaşılmaz görmek. İş beğenmez, okul sevmez, tecrübeleri takmaz, istenilen kalıba bir türlü sığmaz olarak görmek” diyen Başkan Davut Aydın, şunları kaydetti:

“Unutmamak gerekiyor ki 100 yıl önce Türk milletinin kurtuluş meşalesini, o dönemin gençliği yakmıştı. Türkiye Cumhuriyeti bugünlere o gençliğin sayesinde geldi. Şimdi yeni bir diriliş için Türkiye gençlerini umut ve heyecanla bekliyor. Bu nedenle biz gençlerimize güveniyoruz ve Yenişehir Belediyesi’ndeki bu uygulama ile tecrübenin yalnızca yaşa ve yıllara bağlı bir vasıf olmadığını, bilgi ve görgünün yaşanmışlıklarla yoğrulma, birbirine karışma hali olduğunu göstermek istiyoruz. Ve unutmamak gerekir ki gençlik hayatın bahar mevsimidir. Her bahar güzel, her bahar renklidir. Üstelik gelecek; şuurlu, gururlu, milli sorumluluğun farkında, özgüvenli ve öz disiplinli şekilde değerlerini koruyabilen gençlerin elinde doğacaktır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.