SON DAKİKA
Hava Durumu

Bulgaristan vatandaşları sandık başında

Bulgaristan'da seçmenler, hem Cumhurbaşkanını belirlemek hem de erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Üyelerinin çoğunu Türk ve Müslümanların oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Partisi de seçimlere katılıyor.

Haber Giriş Tarihi: 14.11.2021 10:02
Haber Güncellenme Tarihi: 14.11.2021 10:03
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bulgaristan vatandaşları sandık başında

Bir yıl içinde düzenlenen üçüncü Parlamento seçimlerinde 20 parti ve koalisyondan 5 bin 16 milletvekili adayı Bulgaristan vatandaşlarının oylarını almak için yarışıyor. Ülkede kurulan sandıkların sayısı 11 bin 600, oy hakkına sahip olan vatandaşların sayısı ise 6 milyon 708 bin 189 kişi. Başkent Sofya'da sandık sayısı bin 158.

Seçmen sayısının 300 ve üzerinde olduğu sandık yerlerinde 11 Temmuz'da yapılan erken genel seçimlerde olduğu gibi oy verme işlemi tamamen makineli olacak. Toplam 9 bin 391 sandıkta makineli oylama yapılırken 2 bin 119 sandık yerinde ikişer oy makinesi bulunacak.

Bir makinede ve bir smart kartı ile aynı zamanda cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için oy verilecek. Makineli oylamada seçmene üç seçenek sağlanıyor:

1. Sadece cumhurbaşkanı ve cumhurbaşkanı yardımcısı için,

2. Sadece milletvekilleri için,

3. Aynı zamanda cumhurbaşkanı ve milletvekilleri için oy vermek.

Seçmenin kullandığı seçeneğe göre makineden bir veya iki makbuz çıkacak.

Önceki seçimlerde olduğu gibi bu sefer de seçmen, tercih numarası göstermek yolu ile seçtiği siyasi oluşumun listesinden somut milletvekili adayına oy verebilir.

Zorunlu karantina veya tecrit altında bulunan seçmenler, önceden başvuru sunmak şartı ile seyyar seçim kutusu ile oy verebilir. Nitelikli elektronik imzası bulunan vatandaşlar, seçim günü de seyyar sandıkla oy vermek üzere başvurularını online sunabiliyor.

Bugün saat 7:00'de başlayan oy kullanma işlemi saat 20:00'de sona erecek.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.