SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO’dan Finlandiya ve İsveç açıklaması

İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde resmi oturum başladı. NATO, İsveç ve Finlandiya'yı ittifaka davet etme kararı aldı. Sonuç bildirgesinde Rusya'nın en büyük tehdit olduğu vurgulandı. NATO ayrıca Çin'i uluslararası düzeni baltalamakla suçladı.

Haber Giriş Tarihi: 29.06.2022 15:57
Haber Güncellenme Tarihi: 29.06.2022 15:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
NATO’dan Finlandiya ve İsveç açıklaması

İspanya'nın başkenti Madrid'de organize edilen 32. NATO Zirvesi, İspanya Kralı 6. Felipe'nin Kraliyet Sarayı'nda dün akşam liderlere verdiği akşam yemeği ile başladı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA DAVET EDİLDİ

NATO'dan zirveye ilişkin önemli bir açıklama geldi. Dün Türkiye'nin vardığı mutabakat sonrası Finlandiya ve İsveç'in davet edildiği bildirildi. 

Mutabakat dünya basınında "Erdoğan'ın zaferi" olarak yorumlanmıştı. 

NATO'nun sonuç bildirgesinde şu ifadelere yer verildi: 

İsveç ve Finlandiya'yı ittifaka davet etme kararı aldık. Rusya ile kötüleşen ilişkileri yansıtan yeni bir stratejik konsepti kabul ettik. Savunma ve caydırıcılığımızı büyük ölçüde güçlendireceğiz.

Müttefiklerimizin güvenliğine en büyük ve doğrudan tehdit Rusya'dır.

Madrid zirvesinde yeni stratejik konsept kabul edildi. Rusya derhal savaşa son verip Ukrayna'dan çekilmeli. Ukrayna'nın savunma sektörünü modernize edecek şekilde desteğin artırılmasına karar verdik.

Enerji güvenliğimizi artıracağız, askeri kuvvetlerimiz için güvenilir enerji kaynakları sağlayacağız. Rusya'nın saldırganlığı karşısında Ukrayna'ya siyasal ve sahadaki desteğimizi artıracağız.

Çıkarlarımızı, güvenliğimizi ve değerlerimizi sınayan Çin, kurallar üzerine inşa edilmiş uluslararası düzeni baltalıyor.

"RUSYA TEHDİDİNE DİKKAT ÇEKİLDİ"

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg zirvenin sonuç bildirgesinin yayımlanmasının ardından kameraların karşısına geçti. 

Stoltenberg şu ifadeleri kullandı: 

Yeni konseptte Rusya tehdidine dikkat çekildi. Finlandiya ve İsveç'i ittifaka davet etme kararı aldık. Finlandiya İsveç ve Türkiye arasındaki mutabakat bunu mümkün kıldı. Bu nedenle Türkiye'ye teşekkür etmek istiyorum.  

Türkiye'yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın temsil ettiği zirveye, NATO üyesi 30 ülkenin devlet veya hükümet başkanları ve davetli ülke statüsüyle Hint-Pasifik'ten Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya, Güney Kore, Avrupa'dan Finlandiya, İsveç, Avusturya, İrlanda, Malta, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, Bosna Hersek ve Gürcistan, Kuzey Afrika'dan da Ürdün ve Moritanya katıldı.

Zirve için Madrid'e gelen 44 ülkeden 41'i devlet veya hükümet başkanı düzeyinde temsil edilirken, ülkelerin dışişleri ve savunma bakanları da hazır bulunuyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.