SON DAKİKA
Hava Durumu

Ukrayna’da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama

Rusya-Ukrayna savaşı 9. ayında devam ederken, Rus güçleri Ukrayna’yı drone ve füzelerle vurmaya devam ediyor. Ülkede gönüllüler tarafından, sivillerin gördükleri Rus drone’larını ve füzelerini bildirmelerine olanak tanıyan bir mobil uygulama geliştirdi. ePPO adlı uygulama, kullanıcıların tek bir tuşla Ukrayna ordusuna İHA’ların ve füzelerin konumunu göndermesine yardımcı oluyor.

Haber Giriş Tarihi: 31.10.2022 16:06
Haber Güncellenme Tarihi: 31.10.2022 16:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Ukrayna’da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama

Uygulamanın arkasındaki kişilerden biri olan Gennady Suldin, ePPO’nun amacının gelen Rus  saldırıları tespit etmek için Ukrayna’daki insanların birlik oluşturmasını sağlamak olarak özetledi.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 2

Ukrayna aylarca ölümcül uzun menzilli füze saldırılarına maruz kalmıştı. Son günlerde Rusya, Ukrayna’nın şehirlerine ve altyapılarına yüzlerce İran yapımı Shahed-136 insansız hava aracıyla saldırı düzenledi.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 3

Kiev’in merkezi iki hafta önce bombalandığında beş sivil öldü; o gün, başkentte beşi ana tren istasyonunun yakınında patlayan 28 insansız hava aracı fırlatıldı.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 4

Shahed-136 drone’ları, ilk uçuş rotaları genellikle düşük (yerden 30 m yükseklikte) olduğundan geleneksel askeri radarlar tarafından algılanmaları zor oluyor. Bu Drone’ların hedeflerine yaklaştıkça, korkunç bir etkiyle yere çakılmadan önce irtifaları artıyor.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 5

Bununla birlikte, İHA’lar özellikle Ukrayna’nın elektrik santrallerini ve enerji şebekesini bombalıyor, Kiev’de ve başka yerlerde elektrik kesintilerine neden oluyor.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 6

AYIRT EDİCİ GÜRÜLTÜSÜ VE ALÇAKTAN UÇMASI TESPİTİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

ePPO’yu geliştiren elip, drone’ların 180 km/s civarında nispeten yavaş seyir hızı ve motosiklet veya çim biçme makinesine benzeyen ayırt edici gürültüsünün, onların yerden tespit edilmesinin kolay olduğu anlamına geldiğini söyledi. Suldin, “Bu onların en büyük açığı. Alçaktan uçan bu cisimler bir kez tespit edildikten sonra kolayca yakalanabilir” dedi.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 7

RUS GÜÇLERİNDEN YENİ SALDIRI

Rus güçlerinin sabah saatlerinde Ukrayna’nın çeşitli bölgelerine düzenlediği füze saldırıları sonucu ağırlıklı olarak enerji altyapılarının hasar gördüğü bildirildi.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 8

Rusya’ya karşı savaşın devam ettiği Ukrayna’nın birçok bölgesi gibi Zaporijya kentine de gerçekleştirilen saldırı sonucu Dnipro Hidroelektrik Santrali’nin enerji altyapısı hasar aldı.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 9

Santrale düzenlenen saldırı sonucu meydana gelen patlamanın şiddetinden çevredeki binaların pencereleri ve kapıları zarar gördü.

Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı ve dumanların yükseldiği Dnipro Hidroelektrik Santrali’ne güvenlik gerekçesiyle gazetecilerin girişine de izin verilmiyor.

Zaporijya Bölgesi Devlet İdaresi Başkanı Aleksander Starukh da Telegram hesabından, Rus güçlerinin, Zaporijya kentine yönelik uçaklardan fırlatılan füzelerle saldırılar düzenlediğini iddia ederek, saldırılar sonucu kentteki “kritik” altyapının hasar gördüğünü açıkladı.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 10

BAŞKENT KİEV’DEKİ ENERJİ ALTYAPISI VURULDU

Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Belediye Başkanı Vitaly Kliçko da Telegram hesabından yaptığı paylaşımda, sabah saatlerinde kente yönelik saldırılarla enerji altyapısının hasar aldığını belirterek, “Elektrik uzmanları, Kiev’de yaklaşık 350 bin daireye güç sağlayan bir enerji tesisinde meydana gelen hasardan sonra elektrik arzını yeniden sağlamak için çalışıyor” ifadesini kullandı.

Yerel belediye yetkililerinin yaptıkları açıklamalara göre, Ukrayna’nın Harkiv, Kirovograd, Çerkası ve Vinnitsya bölgelerinde ağırlıklı olarak enerji altyapılarına Rus füzeleriyle saldırılar gerçekleştirildi.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 11

50’DEN FAZLA FÜZE FIRLATILDI

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkan Yardımcısı Kirilo Timoşçenko da Telegram’dan yaptığı açıklamada, Rus kuvvetlerince bu sabah Ukrayna’ya 50’den fazla füzenin fırlatıldığını, bunlardan 44’ünün Ukrayna güçlerince imha edildiğini belirtti.

Timoşçenko, füzelerin Hazar Denizi ile Rusya’nın Rostov bölgelerinden atıldığını iddia etti.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 12

RUSYA, SAVAŞ ALANINDA SAVAŞMAK YERİNE SİVİLLERLE SAVAŞIYOR

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Rus güçlerinin ülkesine düzenlediği saldırılara tepki gösterdi.

Kuleba, Twitter’den yaptığı paylaşımda, Rusya’nın Ukrayna’da sivilleri hedef aldığını savunarak, “Bir grup Rus füzesi daha Ukrayna’nın kritik altyapısını vurdu. Rusya, savaş alanında savaşmak yerine sivillerle savaşıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna'da Rusların hava saldırılarına karşı mobil uygulama: İHA'ların önceden tespit edilmesini sağlıyor - 13

Yerel basına göre, Lviv ve Odessa kentlerinde de patlama sesleri duyuldu. Ukraynalı yetkililer, hava savunma sistemlerinin çalıştığını bildirmişti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.