SON DAKİKA
Hava Durumu

BALKANTÜRKSİAD’dan sürdürülebilirlik semineri

Balkan Rumeli Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (BALKANTÜRKSİAD) Akademi Çalışma Grubu tarafından düzenlenen, iş insanlarını yakından ilgilendiren bilgilendirme toplantılarına bir yenisi daha eklendi.

Haber Giriş Tarihi: 23.01.2024 14:16
Haber Güncellenme Tarihi: 23.01.2024 14:16
Kaynak: Bülten
BALKANTÜRKSİAD’dan sürdürülebilirlik semineri

BALKANTÜRK Evi’nde gerçekleşen “Zorunlu Dönüşümün Yolculuğu: Sürdürülebilirlik’ konulu seminere BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Şakir, Başkan yardımcıları İskender İskenderoğlu, Süleyman İnan, Baha Boztekin’in yanı sıra yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyeleri ile Bursalı iş insanları ve firma yöneticileri katıldı.

Programın moderatörlüğünü üstlenen BALKANTÜRK Akademi Başkanı Op. Dr. Fatma Akalp yaptığı açılış konuşmasında, konularının uzmanları ile gerçekleştirdikleri seminerlerle iş dünyasının değişen dinamiklerine hızla uyum sağlamayı hedeflediklerini söyleyerek, BALKANTÜRKSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman İnan’ı kürsüye davet etti. Sözlerine katılımcılara teşekkür ederek başlayan İnan, sürdürülebilirlik konusunun önemini ve sanayicilere ve iş insanlarına bu konuda önemli görevler düştüğünü dile getirdi.

BALKANTÜRK Akademi Başkanı Op. Dr. Fatma Akalp ise sürdürülebilirlik alanında gelişmiş ülkelerin çalışmalara başladıklarını ifade ederek, ülke olarak özellikle karbon salınımına karşı yapılması gerekenlerin önemine değindi.

Programın konuşmacısı Sürdürülebilirlik Danışmanı, Sachi Consultancy Kurucu Ortağı Senem Tanju, dünyanın içinde bulunduğu sürdürülebilirlik ve iklim değişiklikleri ile ilgili tehlikeleri ve bununla ilgili uluslararası platformlarda ve ülkemizde alınan kararları, yürürlüğe girecek olan kanunları, bunlara uyum sürecinde şirketlerin yapması gereken uygulamaları anlattı.

Tanju, sürdürülebilirlik ile ilgili kanunların yürürlüğe girmesiyle iş dünyasında yeni iş alanları açılacağını ve yeni meslek grupları oluşacağını dile getirdi. Şu anki neslin gereksinimlerini karşılarken, gelecek kuşakların gereksinimlerinin tehlikeye atılmamasının gerektiğini vurgulayan Senem Tanju, kaynakların sınırsız olmadığına dikkat çekerek, gelecek 20 yıl içerisinde acil yapılması gerekenlerden bahsetti.

Sürdürülebilir kalkınmanın demografiyi anlama ve dünyayı değişime hazırlama konusu olduğunu da ifade eden Senem Tanju, Türkiye’de yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Senem Tanju programda ayrıca konukların sorularını da cevaplandırdı.

Kaynak: Bülten

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.