SON DAKİKA
Hava Durumu

ENAG Kurucusu Prof. Veysel Ulusoy’dan EYT açıklaması

ENAG kurucusu Profesör Veysel Ulusoy, EYT’lilerin Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtuluşu için önemli bir fırsat olduğu görüşünde.

Haber Giriş Tarihi: 13.06.2022 16:22
Haber Güncellenme Tarihi: 13.06.2022 16:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
ENAG Kurucusu Prof. Veysel Ulusoy’dan EYT açıklaması

Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi ve ENAG kurucusu Profesör Veysel Ulusoy ise EYT’lilerin Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik krizden kurtuluşu için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyor.

Gerçek Gündem Youtube sayfasında yayınlanan Veysel Ulusoy ile Ekonomi Notları programında EYT’lilerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Yeditepe Üniversitesi öğretim üyesi, ‘‘Normal bir devlet, mali sağlığı iyi olan bir devlet, onları emekliye sevk eder. Ve bunun arkasından da onların işgücüne dönemsi için elinden geleni yapar. Bu durum işsizliği de etkilemez. Bu hak kaybının sistematik bir hesapla yerine konması ve insanların emekli edilmesi gerekiyor. Temel sosyoloji sorun da şu. Bu insanların büyük bir kısmı o yaştan da sonra iş bulamıyorlar. Yaşı bekledikleri için de bu durum gelirsizlik yaratıyor onlar için. Sözün özü itibariyle devletin parası varsa bu parayı sanki gelir yaratıcı mekanizma ile vermek, toplam talebi ülke bazında yükseltmek ve bu sayede ekonomiyi canlandırmak gerekiyor’’ dedi.

‘DEVLETLER KRİZLERDE HELİKOPTER PARASI VERİR, EYT’LİLER DE BU KAPSAMDA DEVLET İÇİN GÜZEL BİR FIRSAT’

Türkiye’de yaklaşık beş milyon EYT’li olduğu hesaplanıyor. Kimileri bu kişilerin büyük kısmının emekli edilmesinin devlete büyük bir yük olacağını savunuyor. Ancak Profesör Veysel Ulusoy bu iddialara karşı çıktığı gibi EYT’lilerin devlet ve hükümet için büyük bir fırsat olduğunu savunuyor.

Gerçek Gündem programcısı, ‘‘ Devlet için güzel bir fırsat aslında. Neden güzel bir fırsat biliyor musunuz? Biz 2018’den beri ekonomik buhranın içindeyiz. Önce kriz, arkasından buhran. Ekonomik krizden çıkmanın tek yolu vardır. Amerika da bunu uygular. Çünkü tek yolu vardır. Toplam talebi yükseltme ve harcamaları yükseltmek. Devletler onu için karşılıksız para verirler, insanlara çek verirler. Bunun adına helikopter parası deriz. Yani sanki helikopter havalandı, insanların üzerine para yağdırıyor. Alın haydi gidin paraları harcayınız. Öyle bir fırsat ki EYT’liler devlet için bu krizden çıkmak için hem haklarını verirsiniz hem de gelir yaratıcı bir fırsat ellerine verirsiniz tüketimi arttırmış olursunuz. Tüketim de eninde sonunda üretimi besler’’ diye konuştu.

‘DEVLETE YÜK DEĞİLDİR, MALİYET DEĞİLDİR; BİR GRAM ENFLASYON EYT’LİLERDEN GELMEYECEKTİR’

EYT’lilere bu haklarının verilmemesi konusunda ortaya atılan tezlerden biri de enflasyonu bu kadar büyük bir kitlenin emeklilik haklarının verilmesinin enflasyon yaratacağı iddiası. Veysel Ulusoy, bu tez hakkında da ‘‘hodri meydan’’ diyor ve bu görüşte olanları Gerçek Gündem’de tartışmaya çağırıyor:

‘‘Şu kadar maliyetleri var. Şu kadar yaş bekleyecekler, beklemek zorundalar. Enflasyonu artırır. Bunlar artık ekonomik teoride olmayan kavramlardır. Harcamalar temel olarak enflasyonu beslemezler o insanların ellerine para geçtiğinde bir bölümüyle tasarruf da edeceklerdir, o insanlar raflardaki ürünleri boşaltacak sonra o ürünler yerine konacaktır. İnanılamaz güzel bir fırsat.  Unutmayın devlet firma değildir. İnsanlar devlete yük değildir, maliyet değildir. Kim o maliyet unsurunu ortaya atıp ‘şu kadar efendim yük oluyor’ diyorlarsa aslında ülkeye en büyük kötülüğü ediyordur o. Kim diyorsa burada tartışalım onunla. Kim diyorsa o ekonomi bilgisini nereden alıyorsa bunu tartışmak istiyorum. Zaten bunalıma girmişiz, ekonomik krizini dibine kadar yaşıyoruz. Raflar boşalmıyor. Herkes bir tane marul alamıyor. İnsanlara gelir yaratın. Bir gram enflasyon oradan gelmeyecektir ben size söylüyorum. ‘’

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.