SON DAKİKA
Hava Durumu

Evlenme, cenaze ve emzirme ödeneğinden kimler yararlanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan verilen ödenekler vatandaşın statüsüne göre değişiklik gösteriyor.

Haber Giriş Tarihi: 11.04.2022 10:24
Haber Güncellenme Tarihi: 11.04.2022 10:24
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Evlenme, cenaze ve emzirme ödeneğinden kimler yararlanır?

Evlenme, cenaze ve emzirme ödeneklerinden kimlerin nasıl yararlanacağı, tabi oldukları statüye ve memurların 2008 öncesi ve sonrası sigorta başlangıcına göre değişiyor.

CENAZE ÖDENEĞİ KİMLERE VERİLİR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), ölen sigortalıların hak sahiplerine cenaze ödeneği veriyor. 2021 yılında 918 TL olan cenaze ödeneği bu yıl 1.250 TL’ye yükseltildi.

Cenaze ödeneği, 4/1-a (SSK), 4/1-b (BAĞ-KUR) statüsündekiler ile 4/1-c (kamu görevlisi) statüsünden emekli aylığı bağlanmış kişiler için veriliyor.

EN AZ 360 GÜN SİGORTALI ÇALIŞMA 

Bu kişilerden iş kazası veya meslek hastalığı sonucu yaşamını yitirenler veya malullük, vazife malullüğü ya da yaşlılık aylığı almakta iken ölenlerin hak sahiplerine cenaze ödeneği veriliyor.

En az 360 gün sigortalı çalışması bulunanların ölümü halinde de hak sahiplerine ödeme yapılıyor.

GERÇEK VE TÜZEL KİŞİLERE ÖDENİYOR

Ödenek, ölen sigortalının eşine veriliyor. Eşi yoksa çocuklarına, çocukları yoksa ana babasına, ana babası da yoksa kardeşlerine ödeme yapılıyor. Ölen kişi kimsesiz ise cenazeyi kaldıran gerçek veya tüzel kişilere ödeniyor.

EMEKLİ SANDIĞI’NA TABİ MEMURLARDA ÖLÜM YARDIMI

Kamuda çalışmaya Ekim 2008 öncesi başlamış olanlar Emekli Sandığı’na tabi bulunuyor. Bunlardan halen görevde olanların veya eş ve çocuklarının ölümü halinde ölüm yardımı yapılıyor.

Ölüm yardımı, kamu çalışanının kendisinin vefatı halinde en düşük memur aylığının iki katı, yakınlarının ölümü halinde ise en düşük memur aylığı tutarında ödeniyor.

TEMMUZ AYINDA ARTACAK

Buna göre, 2022 yılının ocak – temmuz döneminde ölen Emekli Sandığı’na tabi memur için hak sahiplerine 4 bin 473.46 TL, eş ve çocuğunun ölümü halinde de 2 bin 236.73 TL ölüm yardımı yapılıyor. Temmuz ayında bu tutarlar, memur maaş katsayısına paralel olarak artacak.

EKİM 2008 SONRASI MEMURLUĞA BAŞLAYANLARDA ÖLÜM YARDIMI

Kamuda ilk defa çalışmaya Ekim 2008’den sonra başlayan kamu çalışanlarının görevde iken kendilerinin veya eş ve bakmakla yükümlü çocuklarının ölümü halinde, Emekli Sandığı’na tabi memurlardaki gibi ölüm yardımı yapılıyor.

Ancak, bu kişilerin emekli olduktan sonra ölümü halinde ölüm yardımı yapılmayacak. Sadece 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (BAĞ-KUR) statüsündeki kişilerde olduğu gibi cenaze ödeneği verilecek.

EMZİRME ÖDENEĞİ 4/1-A VE 4/1-B’LİLERE VERİLİYOR

Sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısı doğum yapan sigortalı erkeğe emzirme ödeneği veriliyor. Geçen yıl 232 TL olan emzirme ödeneği bu yıl 316 TL’ye yükseltildi. Yılda bir kez tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) değişim oranında artırılıyor.

AYRICA EMZİRME ÖDENEĞİ VERİLMİYOR

Bir defaya mahsus olan emzirme ödeneği sadece 4/1-a (SSK) ve 4/1-b (BAĞ-KUR) statüsündeki çalışanlara veriliyor. Kamu çalışanlarına 6 yaşından küçük çocuklar için 115 TL, 6 yaşından büyük çocuklar için 57 TL tutarında yardım yapıldığı için ayrıca emzirme ödeneği verilmiyor.

EVLENME ÖDENEĞİNDE ESKİ YENİ MEMUR AYRIMI

Evlenme ödeneği konusunda Ekim 2008’den sonra farklılık büyük ölçüde giderildi ancak eski yeni memur ayrımı devam ediyor. Yetim aylığı almakta olan kız çocukları evlendiklerinde aylıkları kesiliyor.

YETİM AYLIĞINDA GEREKEN SÜRE

Kız çocuklarına, talep etmeleri halinde yetim aylığının 24 aylık tutarı evlenme ödeneği olarak veriliyor.

Bu kişi iki yıl içinde boşanırsa, 24 aylık süre dolmadan yeniden yetim aylığı bağlanmıyor. Evlenme ödeneği alan kız çocuğundan dolayı diğer dul veya yetim aylığı alanların aylıklarında artış işlemi ise 2 yıllık sürenin bitiminden sonra yapılıyor.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.