SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT'lilerin tepkisini çekecek açıklama: İş gücünü kaybederiz

Kütahya 30 Ağustos Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Çetiner, emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemenin yasalaşması halinde yetişmiş iş gücünün kaybedilebileceğini ifade etti.

Haber Giriş Tarihi: 24.12.2022 09:29
Haber Güncellenme Tarihi: 24.12.2022 09:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
EYT'lilerin tepkisini çekecek açıklama: İş gücünü kaybederiz

Salih, Kütahya 30 Ağustos OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mahmut Öztaş, Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Yenipazar, Mahmut Ciğer ve Mesut Yıldırım'la birlikte basın toplantısı düzenledi.
Çetiner, basın mensuplarının ETY ile ilgili sorusuna, "Bizim iki tane sıkıntımız var. Biz, bunu hem Ticaret Bakanı'mıza hem Sanayi Bakanı'mıza anlattık. Birincisi; firmalara bir anda mali yük gelecek. Devlet, 'Bunu bir şekilde çözeceğiz' diyor. Firmada bin kişi çalışıyor, bir anda 200-250 kişinin emekli olduğunu düşünün. Türkiye'de şu anda en zor iş, paraya erişebilirlik. Bir anda ekonomik olarak emeklilik bedellerini ödeyeceğiz. En büyük sıkıntı da yetişmiş iş gücünü kaybedeceğiz. Biz bu konudaki sıkıntılarımız anlattık, konu Cumhurbaşkanı'mıza da gitti. İnşallah iş dünyasını da tatmin edici bir çözüm yolu bulunur" şeklinde cevap verdi.

Başkan Salih Çetiner, Türkiye'nin doğal gazda dışa bağımlı olduğunu belirterek, yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekti.

Türkiye'de doğal gazın yaklaşık yüzde 41'inin Rusya'dan, yüzde 15,7'sinin Azerbaycan, yüzde 8'inin de İran'dan alındığını dile getiren Çetiner, "Kalan doğal gazı da gemilerle sıvılaştırılmış doğal gaz dediğimiz, Katar'dan, Cezayir'den, Amerika'dan, bir ton ülkeden alıyoruz. Tamamen dışa bağımlıyız. Aslında cari açığın da sebebi bu. Türkiye'deki doğal gaz çevrim santrallerinden yüzde 27 enerji üretiliyor. Yüzde 27'lik kısım dışa bağımlı. Yine yüzde 17 ithal kömürden üretiliyor. Yani Türkiye'de kullanılan bir megavat enerjinin yüzde 44'ü dışa bağımlı" dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.