SON DAKİKA
Hava Durumu

Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları yükseldi

Resmi rezerv varlıkları, Ekim ayında bir önceki aya göre yüzde 6 artarak 113,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 17.11.2022 15:11
Haber Güncellenme Tarihi: 17.11.2022 15:11
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Merkez Bankası'nın resmi rezerv varlıkları yükseldi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Gelişmeleri’ni açıkladı. Buna göre, resmi rezerv varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 6 artarak 113,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 10,3 artarak 67,1 milyar dolar, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 0,2 artarak 39,1 milyar dolar olarak gerçekleşti.


Vadesine 1 yıl veya daha az kalmış Merkezi Yönetim ve Merkez Bankası’nın önceden belirlenmiş döviz çıkışları (döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduat işlemlerinden doğan yükümlülükler) bir önceki aya göre yüzde 1,9 artarak yaklaşık 28,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Bu tutarın yaklaşık 22,8 milyar dolar anapara, 5,9 milyar dolar faizden oluştu. Ayrıca, Merkez Bankası’nın yurt içi ve yurt dışı yerleşik bankalarla yapmış olduğu finansal türev işlemlerinden kaynaklanan net döviz ve altın yükümlülükleri yaklaşık 72,1 milyar dolar olup, söz konusu tutarın 43,8 milyar dolar bir ay vadeli oldu.


Şarta bağlı döviz çıkışları, 1 yıl içinde ödenecek Hazine garantili dış borçlar ile diğer yükümlülüklerden (döviz ve altın cinsinden zorunlu karşılıklar bloke hesabı ve akreditifler) oluştu. Söz konusu yükümlülükler bir önceki aya göre yüzde 1,2 artarak 56,5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.