SON DAKİKA
Hava Durumu

UHKİB’DEN üyelerine özel program

Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), firmaların başarılı büyümelerini desteklemek amacıyla üyelerine Senior Mini MBA programı düzenliyor.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2021 13:57
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2021 13:57
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
UHKİB’DEN üyelerine özel program

UHKİB, üyelerini üst düzey mini işletme yüksek lisans programıyla buluşturuyor. Senior Mini MBA programıyla kurum, kuruluş ve şirketlerin başarılı büyümelerini desteklemek, değer üretimlerini artırmak, müşteri odaklı olmalarını sağlamak ve yönetim kapasitesini güçlendirmek amaçlanıyor.

Girişimcilik Danışmanı ve Mentor Ufuk Batum tarafından verilen dersler online olarak gerçekleştiriliyor. Toplam 30 saat olarak planlanan programın bir ayağı her hafta 3 saat workshop formatında ve interaktif uzaktan eğitim şeklinde grup çalışması niteliğinde olacak. 1 Şubat 2022 tarihinde sona erecek eğitimin ikinci ayağında ise her bir katılımcıyla birebir 1 saatlik mentorluk seansları yapılacak.

PARADAN BİLE DAHA KIYMETLİ
Programın ilk haftasında Ufuk Batum katılımcılarla birlikte vaka çalışması yaptı. Karar alma süreçlerinde kültürel farklar, sektörel-mesleki farklar, inanç-ahlak sistemi, duygu-mantık çatışması gibi unsurlar üzerinde durdu.

İkinci hafta dünya ve ülkemizdeki yönetim anlayışlarının ele alındığı eğitimde Batum, son 15-20 yılda yabancı yatırımcılarla birlikte 240 milyar doların Türkiye’ye geldiğini anlatarak, “Yatırımcılar iyi seviyedeki müdürlerini Türkiye’ye gönderdiler. Management know how’larını kurdular. Özellikle otomotivde kendi yapılarını oluşturdular. Bu ‘management know how’ transferleri paradan bile daha kıymetli aslında” dedi.

ÜNİVERSİTELERE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR
Batum, yerleşmiş iş kültürleri kurmanın zor olabileceğine işaret ederek, bölgesel farklılıkların uzlaşma kültürünü de etkilediğini dile getirdi. Küreselleşmenin ve teknolojinin birçok şeyi değiştirdiğini ifade eden Batum, kabul edilmesi gereken olgunun her düzeyde ve aşamada doğru pozisyon almak olduğunu kaydetti. Batum, Türkiye’nin kodlarında artık üretim olduğunu ancak pazarlama konusunda yetersiz kalındığını belirterek, şöyle devam etti:

“Ar-Ge sabır ve finans gerektiriyor. Ancak bizim ülke insanı olarak sabırlı bir yapımız yok. Biz teknoparklarda şöyle bir hata yaptık; yatırımı sadece binalara yaptık. Bu konuda üniversitelere çok iş düşüyor. Üniversitelerin hepsinin yapısal sorunları var. Sektöre daha doğru insan yetiştirmeliler ve daha inovatif olmalılar.”

Artık ticaret, eğlence, bankacılık, ihracat gibi birçok şeyin online olarak yapıldığını aktaran Batum, geri bildirimlerin ve içeriklerin bu anlamda önem kazandığını vurguladı.

İlk iki haftası geride kalan yüksek lisans programında ele alınacak konu başlıklarından bazıları şöyle: “Profiller, Ekonomik Rasyonel ve Karar Süreçleri”, “Yönetim Kavramını Anlamak: Değişen Dünyada Konumlanmak/Konumlandırmak", “Stratejik Planlama ve Bakış ile Fark Yaratmak”, “Paydaşları İkna Etme Sanatı: Pazarlama”, “Yol Haritasını Çizmek: Pazarlama Planı”, “Kan Akışını Sağlamak: Kaynak Yönetimi”, “Kurum İçi Girişimcilik ile Yenilik Üretmek + Mentorluk”, "Değer Üretimi: Doğru İş Modellemesiyle Özgünleşmek", “Hayatta Kalma Sanatı: Liderlik ve Değişime Yön Vermek”, “Kurumsal Duruş ile Sürdürülebilir Olmak”, “Vaka Analizleri ile Şirketini Keşfetmek”, “Vaka Analizleri ile Sektörünü Keşfetmek” ve “Sektörel Vaka Yazımı.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.