SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

AK Parti'de gündem 2023: EYT’de çalışmalar olgunlaşmadı

AK Parti’nin MYK toplantısında ana gündem maddesi 2023 seçimleri olurken, EYT konusunda çalışmaların olgunlaşmadığı, Bakan Bilgin’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunum yapacağı belirtildi.
Haber Giriş Tarihi: 03.09.2022 16:35
Haber Güncellenme Tarihi: 03.09.2022 16:36
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan AK Parti’nin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ana gündem maddelerinden biri 2023 seçim hazırlıkları oldu. Erdoğan’ın milletvekili listelerinin titizlikle hazırlanması gerektiğini, listeler hazırlanırken kamuoyu araştırmalarının, anketlerin de göz önünde bulundurulacağını ifade ettiği öğrenildi.

Hürriyet’in haberine göre, Erdoğan, 2023 seçimlerinin önemine değinerek, “Halkımızın alım gücünü artırmaya yönelik tedbirler almaya devam edeceğiz. Yılbaşında işçi, memur, emekliye yeni maaşlarındaki artışla ve sonrasında enflasyondaki düşüşle birlikte ekonomi anlamında da daha olumlu bir döneme girmiş olacağız” dedi.

“MİLLETVEKİLLERİNİ İYİ BELİRLEYELİM”

Erdoğan’ın, “2023 seçimlerini kazanacağız. Herkes çalışmasını yapsın. Milletvekili adaylarını iyi belirleyelim. Kamuoyu çalışmaları yapalım. Listeler için 6 ay var. Listeleri ince eleyip, sık dokuyun” talimatını verdiği öğrenildi.

Toplantıda bazı kurmaylar özellikle Anadolu illerinde teşkilatın listelerde yer almak istediğini söyleyip, bu yüzden ona göre bir çalışma yapılması gerektiğini ifade etti. Kurmaylar ayrıca, “Yeni isimler listede olacak. Yıpranmış isimler listede olmamalı. Listeler için daha iyi çalışmamız gerekiyor” diye konuştu.

Sosyal medyadaki gündemin de değerlendirildiği toplantıda, Erdoğan, “Onlar sosyal medyada kendilerini oyalayıp dursunlar, biz halkımızla bir arada olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GENÇLERE YÖNELİK YOL HARİTASI

Toplantıda, AK Parti kurmaylarının ‘hassas’ bir seçim olarak değerlendirdiği 2023 seçimleri hazırlıkları kapsamında ilk kez oy kullanacak 6 milyon 48 bin genç seçmene yönelik yapılacak çalışmalar da ele alındı.

Bu kapsamda, AK Parti Gençlik Kolları’nın yaptığı sunumda, kapı kapı dolaşılarak gençlerle yüz yüze görüşmeler yapılacağı anlatıldı. Yine Erdoğan başkanlığında 2023 seçimlerine kadar 10 gençlik buluşması yapılacağı belirtilen sunumda, “Çalışmalara, belli illerde ve 189 ilçede, özellikle genç nüfusun fazla olduğu ilçelerde, ilk etapta buralara ağırlık verilecek. Çalışmalar 2 yaş grubuna ayrıldı. 17-22 ve 18-30 yaş orası olarak gruplandırılarak özel çalışmalar yapılacak. Gençlerin beklentileri ve şikâyetleri neler bunlar tek tek dinleniyor ve rapor hazırlanıyor” denildi.

ÖĞRENİM KREDİLERİ FAİZİ MECLİS GÜNDEMİNE GELECEK

İHA’nın haberine göre ise, toplantıda torba yasaya ilişkin hazırlık da gündeme geldi. Meclis’e gelecek torba yasada hangi teklifler yer alacak istişare edildi.

Torba Teklifte birçok düzenleme yer alacak. Bunların arasında öğrenim kredisi borçları da bulunuyor. Bu düzenleme ile 3 milyondan fazla gencin öğrenim kredilerindeki faiz silinecek. Yeni öğrenim kredileri için ise düzenleme yapılacak.

EYT ÇALIŞMALARI

Öte yandan milyonları ilgilendiren EYT ile ilgili çalışmaların da henüz olgunlaşmadığı öğrenildi. Bu kapsamda Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in Erdoğan’a bir sunum yapacağı bilgisi edinildi. Çalışmaların kısa sürede tamamlanıp meclis gündemine gelmesi bekleniyor.

2023 seçimleri için de parti kurmaylarına talimat veren Erdoğan’ın 2023 seçimlerini biz kazanacağız dediği öğrenildi. AK Parti Seçim çalışmalarına başladı. Genel Başkan Yardımcıları çalışmaları takipte olacak. Her başkanlık ayrı çalışma yürütürken İçinde vaatlerin başlıkları beyanname manifesto vs olan bir seçim bülteninin de hazırlandığı öğrenildi.

SEÇİM ANKETLERİ

Toplantıda anketlerdeki durum ekonominin anketlere yansıması gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre Erdoğan’ın özellikle ekonomik alanda yeni adımlarla vatandaşın derdine çare olunsun talimatı verdiği öğrenildi. Toplantıda yeni paketler, istihdam çalışmaları ve il başkanlarının yürüttüğü çalışmalar da konuşuldu.

MEMUR, EMEKLİ VE İŞÇİYE ZAM

Öte yandan Erdoğan’ın yılbaşında memur, emekli ve işçilerin maaşlarına iyi bir zam yapılacağını da partililerle paylaştığı öğrenildi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar