SON DAKİKA
Hava Durumu

Bakan Özhaseki: 2023 yılı itibarıyla 34 bin 519 çevre denetimi gerçekleştirdik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “425 adet Sürekli Atık Su İzleme İstasyonumuzla, atık su arıtma tesislerimizi 7 gün 24 saat online takip ediyor; su kirliliğinin önüne geçiyoruz. 2023 yılı itibarıyla 34 bin 519 çevre denetimi gerçekleştirdik” dedi.

Haber Giriş Tarihi: 26.09.2023 16:04
Haber Güncellenme Tarihi: 26.09.2023 16:04
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Bakan Özhaseki: 2023 yılı itibarıyla 34 bin 519 çevre denetimi gerçekleştirdik

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, su kirliliğinin önlenmesi için atık su arıtma tesisleri takip ediliyor. Bu çerçevede arıtma tesislerinde deşarj edilen atık sular, Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü (ÇED) tarafından sürekli atık su izleme sistemleriyle 7 gün 24 saat çevrim içi takip ediliyor.
Bakanlık, sürekli izleme merkezinde su kaynaklarını korumak ve daha kaliteli hale getirebilmek için entegre kirlilik izleme ve denetimler gerçekleştiriyor. Atık su arıtma tesislerini kontrol altında tutmak ve denetlemek amacıyla yürütülen çalışmalarla, günlük kapasitesi 5 bin metreküpün üzerinde olan atık su arıtma tesislerinin çıkış sularındaki deşarjlar online olarak takip ediliyor. Belirlenen kirli noktalar ve buraları kirleten unsurlar takip edilerek kirliliğin önüne geçiliyor.

Bakan Özhaseki, yürütülen çalışmalarla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Suyumuz da çevremiz de bizim için çok kıymetli. 425 adet Sürekli Atık Su İzleme İstasyonumuzla, atık su arıtma tesislerimizi 7 gün 24 saat online takip ediyor; su kirliliğinin önüne geçiyoruz. 2023 yılı itibarıyla 34 bin 519 çevre denetimi gerçekleştirdik. Çevreyi kirlettiğini tespit ettiğimiz 274 tesis ile 22 deniz aracına idari yaptırım uyguladık, 11 tesisin faaliyetini durdurduk. Atık suları deşarj eden tesisleri sürekli denetleyerek çevre kirliliğinin önüne geçiyoruz” ifadelerini kullandı.

Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü Laboratuvar, Ölçüm ve İzleme Daire Başkan Soner Olgun ise su kaynaklarını korumak ve daha kaliteli hale getirebilmek için atık suların takibinin önemli olduğunu belirterek, “Sürekli Atık Su İzleme İstasyonumuzda, kirlilik oranında belirlenen limit değerlerin aşılması durumunda sistem otomatik olarak numune alıyor ve bu numuneler bir kez de yerinde incelenmek üzere çevre referans laboratuvarımıza gönderiliyor. Buralardaki analiz sonuçlarına göre de çevreyi kirleten atık su arıtma tesislerine idari yaptırımlar uygulanıyor” dedi.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.