SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Bakanlık'tan Hazine'ye devredilen Hatice Sultan ve Fehime Sultan yalıları hakkında açıklama

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, Hatice Sultan ve Fehime Sultan yalılarının İBB'den Hazine'ye devrine ilişkin yapılan açıklamada, "Tüm işlemler, kanunların emrettiği şekilde uygulanmıştır" ifadeleri kullanıldı.
Haber Giriş Tarihi: 06.09.2022 08:11
Haber Güncellenme Tarihi: 06.09.2022 08:11
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; İstanbul Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu toplantısında, Hatice Sultan ve Fehime Sultan yalılarının daha önce Hazine adına tescilli olduğu ve ilgisi nedeniyle Hazine'ye devredilmesi gerektiğinin ortaya konulduğunu belirterek, yalılarla ilgili yapılan tüm işlemlerin kanunların emrettiği şekilde uygulandığını bildirdi.

Bakanlık tarafından şu açıklama yapıldı: 

"İstanbul ili Beşiktaş ilçesinde bulunan Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalıları hakkında kamuoyunda yer alan gerçek dışı haberlerle ve yersiz, hukuksuz ithamlarla ilgili olarak açıklama yapma zarureti doğmuştur. 

Her şeyden önce, Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalıları 1909 yılından 2002 tarihinde çıkan yangına kadar Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu olarak hizmet vermiş yapılardır. 

Bu süreçte 6360 sayılı Kanunun Geçici 1. Maddesi uyarınca, İstanbul Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu kurulmuştur. 

"Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalılarının, daha önce Hazine adına tescilli olduğu nedeniyle Hazineye devredilmesi gerektiği ortaya konmuştur"

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak 19 Ağustos 2022 tarihinde, "kamuya ait her alanın ilgisine göre dağıtılması hükmü gereğince" konunun İstanbul Valiliği Devir, Tasfiye ve Paylaştırma Komisyonu tarafından tekrar incelenmesinin hukuka uygun olacağını beyan ettik. 

İçerisinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi temsilcisinin de yer aldığı 5 Eylül 2022'deki komisyon toplantısında; Hatice Sultan ve Fehime Sultan Yalılarının, daha önce Hazine adına tescilli olduğu ve ilgisi nedeniyle Hazineye devredilmesi gerektiği ortaya konmuştur. Bu bakımdan; 2014 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne yapılan devir işleminin 6360 sayılı Kanunun Geçici 1. Maddesinin 5. Fıkrasına 'ayrılık teşkil ettiği' hükmüne varılmıştır. 

"Tüm işlemler kanunların emrettiği şekilde uygulanmıştır"

Zira kanunun 1. Maddesinde; "Taşınmazların vasfı ve üzerindeki kamu hizmetleri dikkate alınarak ilgisine göre ilgili idarelere devrinin amaçlandığı, okul, cami, karakol binası gibi yerlerin vasfı ve durumu nazara alınarak belediyeler adına tescilinin mümkün olmadığı" hükmü bulunmakta; okulların belediyelere devredilemeyeceği hususu hüküm altına alınmaktadır. 

Bahse konu alanda yapılan tüm işlemler kanunların emrettiği şekilde uygulanmıştır. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak her şart altında hukukun gereğini yapacak; milletimizin menfaatini korumaya tüm gücümüzle devam edeceğiz." 

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar