SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT Çalıştayı’nda sonuç bildirgesi yayınlandı

Zafer Partisi’nin EYT Federasyonu’nun katılımıyla düzenlediği EYT Çalıştayı sonuç bildirgesini açıklanmasıyla sona erdi.

Haber Giriş Tarihi: 16.04.2022 18:36
Haber Güncellenme Tarihi: 16.04.2022 18:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
EYT Çalıştayı’nda sonuç bildirgesi yayınlandı

Zafer Partisi’nin İstanbul’da düzenlediği EYT ve Yaşlılık Aylığı Sorunu Çalıştayı tamamlandı.

Çalıştay’ın ardından bir sonuç bildirgesi açıklandı.

EYT ve yaşlılık aylığı sorununun siyasi iktidar tarafından çözümsüzlüğe itildiği savunulan bildirgede Zafer Partisi’nin iktidara gelmesi halinde emeklilik koşullarının ne olacağı şu şekilde açıklandı:

“Zafer Partisi iktidarında;

EMEKLİ SANDIĞI

-8 Eylül 1999 öncesi sigortalı olan Emekli Sandığı mensupları erkeklerde 25 yıllık sigortalılık süresi, kadınlarda 20 yıllık sigortalılık süresi 9 bin gün ve 7200 gün olacak şekilde emekli olabilecekler,

-Kısmi emeklilik şartlarında ise 61 yaş şartını erkeklerde 55, kadınlarda 55 yaş olarak yeniden düzenleyeceğiz,

BAĞKUR

-BağKurlularda, 8 Eylül 1999’dan öncesi sigortalı olan erkeklerde 25 yıl, 9000 gün olan prim/gün sayısını 7200’e, kadınlarda 7200 olan prim/gün sayısını 6480’e indiriyoruz ve yaş şartını kaldırıyoruz.

-Kısmi emeklilikte ise erkeklerde ve kadınlarda 15 yıl sigortalılık süresi, 5400 olan prim(gün sayısını 4500’e indiriyoruz.

SSK

4A statüsünde çalışan sigortalılarda;

Zafer Partisi iktidarında 8 Eylül 1999’dan önce sigortalı olanlarda yaş şartını kaldırıyoruz. Erkeklerde 25 yıl, kadınlarda 20 yıl ve 5000 prim/gün sayısıyla emeklilik hakkı veriyoruz.”

Sonuç bildirgesinin açıklanmasının ardından kürsüye çıkan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Türkiye’de Türk vatandaşlarının ikinci sınıf insan muamelesi görmesine izin vermeyeceklerini söyledi.

EYT Federasyonu Başkanı Gönül Boran Özüpak da seçim malzemesi olmak istemediklerini söyledi.

Özüpak, “Bizim tek formülümüz var. 4447 sayılı kanunun mağduriyetimize yol açan hükmünün geriye yönelik işletilmesine son verilmesi. Siz de bizim talebimiz yönünde karar aldınız, teşekkür ediyoruz” dedi.

EYT Federasyonu Başkan Yardımcısı Alper Özüpak, ETV Türkiye yayınında yaptığı açıklamada, Zafer Partisi’nin EYT’lilerin istediği hakkı tanıma kararı aldığını belirterek, “Çalıştaylarımız devam edecek. Bu kararın diğer siyasi partilere de örnek olmasını diliyorum” diye konuştu.

Alper Özüpak, “Hükümetimizden bir anlayış bekliyoruz. Bütün siyasi partilerin EYT’nin bitmesi için bir çatı altında buluşmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.