SON DAKİKA
Hava Durumu

EYT’de 50 yaş sınırı değişiyor mu?

Takvim gazetesine yer alan habere göre EYT’de bu sefer başka bir formül üzerinde duruluyor. Öne sürülen plana göre 47 yaş üzerinden tasarlanan bu yeni formül uygulanırsa tam 950 bin kişiyi etkileyeceği ön görülüyor.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2022 12:41
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2022 12:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
EYT’de 50 yaş sınırı değişiyor mu?

Takvim gazetesine yer alan habere göre EYT’de bu sefer başka bir formül üzerinde duruluyor. Öne sürülen plana göre 47 yaş üzerinden tasarlanan bu yeni formül uygulanırsa tam 950 bin kişiyi etkileyeceği ön görülüyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanların problemini uzunca süreden bu yana dile getirdikleri biliniyor. Şu ana kadar hükümetten rastgele bir adım atılmazken yakın zamandan bu yana EYT ile alakalı haberlerin adedi da ciddi oranda artış gösteriyor. Seçimlerin de yaklaşmasıyla eş güdümlü hükümetin de EYT ile alakalı çalışmalar yapacağına dair beklenti de olabildiğince fazla. Bu kapsamda 50 yaş koşuluyla alakalı bir esneklik yapılacağı belirtiliyor. Şayet 50 yaş koşulu esnetilir ve 47 yaş üzeri bu yeni gelişmelerden etkilenirse tam 950 bin bireyin oluşturulan bu değişiklikten yararlanacağı ifade ediliyor.

Bilindiği üzere Emeklilikte Yaşa Takılanlarda kritik yaş sınırının 50 bulunduğu belirtiliyor. Çalışma Bakanlığı’nın son günlerde asgari ücrette zam güncellemesi üstünde durduğu da ifade edilirken, EYT ile alakalı yeni bir haber de gündeme geldi. Seçim döneminin ayak sesleri gelir iken hükümet ilk evvel asgari ücrette sonra 3600 ek göstergede sonrasındaysa EYT’de adım atmaya hazırlanıyor.

Yapılacak olan EYT düzenlemesi amacıyla şimdilik bir kesinlik yokken, bakanlığın EYT ile alakalı yeni formüller üstünde çalıştığı öngörü ediliyor. Yapılacak olan çalışmanın mali sorumlulukları de göz önün de bulundurulduktan sonra burada Maliye Bakanlığı’nın döneme girmesinin beklendiği ifade ediliyor. Bu arada EYT’de hangi formüllerin yapılacağına dair bir netlik de meydana çıkmış değil!

Yapılması muhtemel EYT düzenlemesinde hangi formülün ya da formüllerin yapılacağı hususu mühim bir merak hususu olarak karşımıza çıkıyor. Bu kapsamda Emeklilikte Yaşa Takılanlar amacıyla 2 değişik formülün döneme gireceği konuşuyor. Buna göre 2 sene ya da 3 sene zamanı bulunanların emekli olması sağlanarak onların erken emeklilikten yararlanmasının planlandığına dair iddialar mevcut.

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.