SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

MSB'den NATO'ya '30 Ağustos' tepkisi

NATO Müttefik Kara Komutanlığı'nın 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yaptığı paylaşımı Yunanistan'dan gelen tepki sonrası silmesi nedeniyle Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yaptığı açıklamada, "İrade devri anlamındaki bu tavır kabul edilemez" dedi.
Haber Giriş Tarihi: 02.09.2022 20:28
Haber Güncellenme Tarihi: 02.09.2022 20:28
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"1. NATO Müttefik Kara Komutanlığının (LANDCOM) 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nü kutladığı sosyal medya paylaşımını, bir başka NATO üyesinin bencil ve şımarık tavrı üzerine iradesini devretmek anlamına gelecek şekilde kaldırması kabul edilemez.

2. 30 Ağustos’a Türkiye Cumhuriyeti’nin verdiği resmi isim “Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü”dür. Bu milletimizin iradesidir ve değiştirilemez.

3. Yıllardır hiçbir sorun teşkil etmeyen ve itiraz edilmeyen Zafer Bayramına yapılan atfın, bu kez uçaklarımıza radar kilidi atarak NATO görevlerini bile sabote etmekten çekinmeyen bir ülkenin mesnetsiz talebi üzerine silinmesi, NATO’nun kurumsal kimliğine ve saygınlığına büyük zarar vermiştir.

4. Zafer Bayramı yazılsa da yazılmasa da 1922’de zafer kazandığımız gerçeği değiştirilemez.

5. Birlikte çalışma ve müttefiklik ruhu; NATO’nun güçlü olmasındaki temel ilkelerdir.

6. 70 yıldır yükümlülüklerini eksiksiz yerine getiren bir NATO üyesi olarak beklentimiz, sorumlulukların dayanışma ruhu içerisinde yerine getirilmesi ve tarafsızlığın korunmasıdır.

7. Bu vesileyle; Asil milletimizin 30 Ağustos “Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Gününü” bir kez daha kutluyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar