SON DAKİKA
Hava Durumu
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.

Tüketici Hakları Derneği: Eğitim giderlerini devlet karşılasın

Tüketici Hakları Derneği (THD) Başkanı Turhan Çakar, Cumhuriyet tarihinin en ağır açlık ve yoksulluk sorununun yaşandığını belirterek dar gelirli tüm aile çocuklarının eğitim ve gıda ihtiyacını devletin karşılaması gerektiğini bildirdi.
Haber Giriş Tarihi: 12.09.2022 08:53
Haber Güncellenme Tarihi: 12.09.2022 08:53
https://www.sozbursa.com
kapak resmi

Sözcü’den Erdoğan Süzer imzalı habere göre, Çakar, “Öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenememesi başarılarını olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle, dar gelirli, açlık ve yoksulluk sınırının altında yaşayan aile çocuklarının tüm eğitim ve beslenme giderleri sosyal devlet ve kamu yararı anlayışı gereğince devlet tarafından karşılanmalıdır” önerisinde bulundu.

Çakar, ağustos itibarıyla 22 bin 442 liranın altında aylık geliri olan 4 kişilik bir ailenin yoksulluk, 6 bin 890 liranın altında geliri olanların da açlık yaşadığına dikkat çekerken, sayıları 46 milyona dayanan dar gelirli ailenin devlet desteğine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Çakar, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bugün ülkemizde Cumhuriyet tarihinin en ağır açlığı ve yoksulluğu yaşanmaktadır. Ailelerin yarıdan daha fazlası çaresiz durumdadır. Açlık sınırının altında geliri olan aileler ilkokul, ortaokul veya liseye giden çocuklarını ne servisle okula gönderebilecekler ne de öğle yemeği giderini karşılayabileceklerdir. Öğrencilerin yeterli ve dengeli beslenememesi başarılarını olumsuz etkilerken eğitimlerine de engel olmaktadır.”

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar