SON DAKİKA
Hava Durumu

AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir

Maymun çiçeğinin tedavi edilmemiş AIDS'li hastalar gibi bağışıklığı ciddi şekilde baskılanmış kişilerde "yıkıcı sonuçlara" sahip olabileceğini açıkladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri uzmanları, bu nedenle maymun çiçeği hastalığında erken tedavinin büyük bir önem taşıdığına dikkat çekti.

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2022 07:30
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2022 07:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC)  Morbidite ve Mortalite Haftalık Raporu’nda yayınlanan yeni araştırma, maymun çiçeği komplikasyonları ile hastaneye yatırılan 57 hastanın klinik vaka verilerini inceledi. Hastaların yüzde 82'sinde AIDS hastalığına neden olan HIV enfeksiyonu olduğunu buldu.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 2

CDC’nin maymun çiçeğinden sorumlu yetkilisi Dr. Jonathan Mermin, “Maymun çiçeği ve HIV birleşince trajik sonuçlar ortaya çıkıyor. Maymun çiçeğine hastalığının HIV'in önlenmesi halk sağlığı için oldukça önemli” dedi.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 3

HASTALARIN ÇOĞU ERKEKTİ

Diğer taraftan, araştırmada incelenen hastaların yüzde 95'inin  erkek ve yüzde 68'inin ise siyahi olduğu belirtildi. Hastalardan 17'si yoğun bakım ünitesine kaldırılırken 12'si hayatını kaybetti.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 4

Raporda, “Maymun çiçeği bu vakaların beşte birinde doğrudan ölüm nedeni veya katkıda bulunan bir durumdu. Meydana gelen ölümler, maymun çiçeğinin nedensel mi yoksa katkıda bulunan bir faktör mü olduğunu belirlemek için araştırılıyor” denildi.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 5

TEDAVİYE ERKEN BAŞLAMAK OLDUKÇA ÖNEMLİ

Mermin, çalışmanın bulguları ışığında sağlık yetkililerin maymun çiçeği hastalığının Tpoxx gibi ilaçlarla tedavisine erken başlamasını (test sonuçlarından önce ve semptomlar kötüleşmeden önce) tavsiye etti.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 6

Bununla birlikte, Tpoxx veya tecovirimat, damar içi enjeksiyon veya oral hap olarak alınabilen maymun çiçek hastalığını tedavi etmek için kullanılan bir ilaca deniliyor.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 7

İlacın CDC tarafından  maymun çiçeği hastalığına karşı kullanım henüz onaylanmadı. Ancak CDC ilacı ABD Stratejik Ulusal Stok’tan temin ettiğini aktardı.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 8

Araştırmacılar ayrıca raporda, HIV ve maymun çiçeği olan hastaların da antiretroviral tedavi almaları gerektiğini bildirdi. Antiretroviral tedavi bir kişinin vücudundaki HIV virüsünün miktarını saptanamayan seviyelere kadar bastırıyor.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 9

DÜNYADAKİ VAKA SAYISI 76 BİN 500'Ü GEÇTİ

Öte yandan, tüm dünyada bildirilen maymun çiçeği vakalarının sayısı 76 bin 500’ü geçti. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin (ECDC) verilerine göre 25 Ekim 2022 itibariyle, 29 AB/AEA ülkesinden 20 bin 675 onaylanmış MPX vakası rapor edildi.  Üç Batı Balkan ülkesi ve Türkiye'den toplam 51 vaka bildirildi.

CDC uyardı: AIDS ve maymun çiçeği birlikte ölümcül olabilir - 10

Salgının başlangıcından bu yana en çok vaka bildiren beş ülke is şu şekilde sıralandı:

İspanya: 7 bin 317

Fransa: 4 bin 84

Almanya: 3 bin 662 

Hollanda: bin 232

Portekiz: 932

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.