SON DAKİKA
Hava Durumu

Küresel araştırma: Maske takmak koronavirüs riskini azaltıyor

Geniş kapsamlı bir araştırma, maske takıldığında COVID-19 bulaşma oranının yüzde 53 azaldığını ortaya koydu.

Haber Giriş Tarihi: 18.11.2021 16:09
Haber Güncellenme Tarihi: 18.11.2021 16:10
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
Küresel araştırma: Maske takmak koronavirüs riskini azaltıyor

Avustralya, Yeni Zelanda,  İngiltere ve Çin'deki  halk sağlığı uzmanları tarafından yürütülen yeni araştırma, maske takmanın Covid-19  bulaşma oranını önemli ölçüde azaltabileceğini buldu. British Medical Journal adlı bilimsel dergide yayımlanan çalışma, maske takmanın Covid-19’a yakalanma olasılığını yüzde 53 oranında azalttığını koydu.

Çalışmanın yazarları, "Bu sistematik inceleme, el yıkama, maske takma ve fiziksel mesafeyi de içeren çeşitli kişisel koruyucu ve sosyal önlemlerin Covid-19  insidansında azalma ile ilişkili olduğunu gösteriyor" dedi.

SOSYAL MESAFE NE KADAR ETKİLİYOR?
Bununla birlikte, araştırmacılar ayrıca sosyal mesafenin Covid-19’un yaygınlığını yüzde 25 oranında azalttığını buldu.  Araştırmacılar, çalışmada aynı zamanda karantina uygulamalarının faydalarına da değindi. Ancak, bunun sürdürülebilir olmadığını ve "daha özel müdahalelere" ihtiyaç olduğunu vurguladılar. Bu noktada maske takma ve aşılamanın devreye girdiğini belirttiler:

"Dünya çapında, hükümet ve halk sağlığı kuruluşları, çeşitli halk sağlığı önlemleri uygulayarak Covid-19 yayılmasını hafifletiyor, Bulgularımız  maske takma ve fiziksel mesafenin uygulanması yoluyla Covid-19 bulaş oranlarında  istatistiksel olarak anlamlı bir azalma tespit etti.”

Öte yandan araştırmacılar, küresel olarak daha yaygın aşılama seviyelerine ulaşıldığında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulacağını söyledi:

"Covid-19  pandemisinin daha fazla kontrolünün, yalnızca yüksek aşılama kapsamına ve etkinliğine değil, aynı zamanda etkili ve sürdürülebilir halk sağlığı önlemlerine devam eden bağlılığa da bağlı olması muhtemeldir."

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.