SON DAKİKA
Hava Durumu

CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'dan sığınmacılarla ilgili soru önergesi

CHP Bursa Milletvekili, Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Yüksel Özkan, Türkiye’de yaşayan sığınmacılar ve özellikle Suriyeliler ile ilgili cevabı kamuoyunda merak edilen soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sordu.

Haber Giriş Tarihi: 16.11.2022 12:38
Haber Güncellenme Tarihi: 16.11.2022 12:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.sozbursa.com
CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan'dan sığınmacılarla ilgili soru önergesi

Yüksel Özkan TBMM’ye sunmuş olduğu soru önergesi ile ilgili şöyle konuştu:

"Ülkemizde yaşayan sığınmacıların gerek devlet kurumları gerekse özel kuruluşlardan çeşitli sosyal hizmetler ve mali yardımlar aldıkları bilinmektedir. Ancak zaman zaman medyada da yer alan farklı iddialar ve bunlarla ilgili çok çelişkili haberler ve açıklamalar yapılmaktadır" .

"VATANDAŞLAR MERAK EDİYOR"

Daha önce sığınmacılar ile ilgili soru önergelerine verilen yanıtların yetersiz kaldığını ve birçok soru önergesine de yanıt alamadığını dile getiren Özkan, kamuoyu tarafından merak edilen tüm soruları Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiğini belirtti. Ülkemizde sayılarının halen tam olarak açıklanmadığı sığınmacılar ile ilgili endişe içeren çok sayıda soru işaretleri bulunduğuna dikkat çeken Yüksel Özkan, vatandaşlarımızın sığınmacıların eğitiminden sağlığına, istihdamından vergi ödeyip ödemediklerine kadar her şeyin hükümet tarafından net bir şekilde açıklanmasını istediklerini söyledi.

"HANİ AYAKKABI NUMARALARINA KADAR BİLİYORDUNUZ?"

Yüksel Özkan şöyle devam etti; İstiklal Caddesi’nde yaşanan hain terör saldırısında 6 canımızı kaybettik. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ ya, daha önce sığınmacı olarak terör ve suç unsurlarının ülkemize sızdığı endişelerimizi dile getirmiştik.

Suriye’den ülkemize gelen, 21 ayrı adres ile irtibat halinde olan, ev kiralayan ve dikkat çekmemek için tekstil atölyesinde işçi olarak çalışan terörist elini kolunu sallayarak, Taksim’de bombalı eylem yapıyor. Hani teröristlerden sadece 120 tane kalmıştı, hani ayakkabı numaralarına kadar biliyordunuz? dedi.

"SIĞINMACI POLİTİKANIZ MİLLİ GÜVENLİK SORUNU OLUŞTURMUYOR MU?"

Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu “Sınır Namustur” dediğinde AKP trolleri kendisine bir sürü hakarette bulundular.

AKP hükümetinin “açık kapı politikası” kontrolsüz bir sığınmacı göçünün ülkemiz için nelere mal olacağını bizlere bir kez daha göstermiştir diyen Özkan, geçmişte suça karışıp karışmadığını bilmediğimiz yüzbinlerce sığınmacıya vatandaşlık verildiği endişesine dikkat çekti.

Taliban’dan kaçarak Türkiye’ye yasa dışı yollardan giriş yapan on binlerce sığınmacının neredeyse tamamının genç erkeklerden oluştuğunu dile getiren Özkan, yoksa gelenler ABD’nin o bölgede ki askeri mi? sorusu akıllara geliyor, bu milli güvenliğimize açık bir tehdittir, dedi.

KAÇ KİŞİ VATANDAŞ YAPILDI?

Özellikle Suriyeliler ’in gelmesiyle birlikte ülkemizin 30 yıllık aşı takviminin bozulduğuna işaret eden Özkan, yıllar süren bir sağlık politikasının birkaç yıl içerisinde alt üst edilmesini bir hekim olarak endişeyle izlediğini sözlerine ekledi.

Son günlerde ikamet adreslerinde özellikle Suriye uyruklu farklı kişilerin kayıtlı bulunduğunu tespit eden vatandaşların şikayetleri üzerine, nasıl bir yasal işlem başlatıldığının dahi açıklanmadığını, bu kişilere yaklaşan seçimlerde oy mu kullandırılacak diyen Yüksel Özkan, daha önce de İçişleri Bakanı Soylu ‘ya “kaç sığınmacı Türk vatandaşı yapıldı” sorusunu sorduğunu ve yanıt alamadığını hatırlatarak, aynı soruyu Fuat Oktay’a tekrar soruyorum, dedi.

Milletvekili Yüksel Özkan, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a şu soruları yöneltti;

Ülkemizde sığınmacı sayısı kaçtır ve ülkelere göre dağılımı nedir?

Sığınmacıların ne kadarı ülkelerine geri dönmüşlerdir?

Suriye kökenli ve diğer sığınmacılara devlet tarafından maaş ödendiği iddiaları doğru mudur?

Suriye uyruklu sığınmacıların, diğer yabancı uyruklu kişiler için, zorunlu olan çalışma izni kriterlerinin birçoğundan muaf tutulduğu doğru mudur?

Suriyeli ve diğer sığınmacılar iş yeri açabilir mi? Açabiliyorlarsa kriterleri nelerdir?

Suriyeli sığınmacıların, araba satın alırken ÖTV ödemediği ve kullandıkları arabalar için MTV gibi vergileri ödemediği iddiaları doğru mudur?

Suriyeli sığınmacıların araç muayene ücreti ödemediği iddiaları doğru mudur?

Suriyeli sığınmacılar su, elektrik ve doğalgaz faturası ödemiyor iddiaları doğru mudur?

Suriyeli sığınmacılara, kamu sağlık kuruluşlarında randevusuz, sıra beklememeleri için bir öncelik tanınıyor mu?

Suriyeli sığınmacıların, memur olarak işe alındıkları iddiaları doğru mudur? Doğru ise bugüne kadar kaç kişi ve hangi statüde atamalar yapılmıştır?

Okullara Suriyeli sığınmacı öğretmenlerin atandığı iddiaları doğru mudur? Atama yapıldı ise hangi branşlarda, nereye ve kaç atama yapılmıştır?

Suriyeli sığınmacıların çocuklarını istedikleri okula kayıt yaptırabiliyor iddiaları doğru mudur?

Yorum Ekle
Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!
Yorumlar
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.